Materiał Partnera

Organizacja przeprowadzki krok po kroku

Organizacja przeprowadzki krok po kroku

Kupno nowego domu, wynajęcie mieszkania, rozpoczęcie pracy czy nauki w innym mieście wiążą się z koniecznością przeprowadzki. Jest to spore wyzwanie, gdyż pod nowy adres musi zostać przetransportowany cały dobytek. Przeprowadzka, aby całkowicie nie zdezorganizowała życia, musi odbyć się według odpowiedniego planu. Jak dobrze ją zorganizować? Sprawdź nasze wskazówki.

Zrób dokładny harmonogram

Zwykle nikt nie dowiaduje się o przeprowadzce z dnia na dzień. Dlatego można ją szczegółowo zaplanować, co zapobiegnie wrażeniu chaosu i bałaganu.

Harmonogram przeprowadzki powinien uwzględniać, kto i kiedy zajmuje się pakowaniem konkretnych przedmiotów. Jeżeli zmiana miejsca zamieszkania dotyczy kilku osób, trzeba rozdzielić między nie zadania. Plan taki powinien zawierać informacje na temat tego, jakiego typu artykuły będą pakowane danego dnia lub kiedy porządkowane będą poszczególne pomieszczenia.

Zgromadź akcesoria do pakowania

Do pakowania zawsze jest potrzebnych sporo kartonów, pudełek, opakowań różnej wielkości. O to, aby były pod ręką, kiedy zacznie się przeprowadzka, trzeba zadbać dużo wcześniej. Można je zamówić lub wykorzystać stare pudła po sprzęcie AGD czy mniejsze kartony po butach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy opakowanie nadaje się do przetransportowania naczyń, szkła albo czy wytrzyma ciężar książek. Do pakowania przydadzą się też na pewno worki, taśmy klejące i flamastry do opisania zawartości pudeł.

Zastanów się nad transportem

O ile z przewiezieniem ubrań, książek czy mniejszych sprzętów kuchennych nikt nie ma problemu, o tyle wszyscy zastanawiają się, jak przewieźć bezpiecznie i sprawnie meble oraz sprzęt RTV i AGD. Niektórzy wykorzystują do tego własny samochód, jednak przeprowadzka znacznie się wtedy wydłuża, a urządzenia mogą się zniszczyć.

Przewóz mebli, lodówki czy telewizora to zdecydowanie zadanie dla fachowców. Artykuły te muszą być przewiezione odpowiednimi samochodami, zabezpieczone folią, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, że nie ucierpią podczas transportu. Są to też na tyle ciężkie przedmioty, że pomoc firmy przeprowadzkowej może okazać się niezbędna już na etapie opróżniania mieszkania lub domu” – mówi ekspert z firmy Spec Przeprowadzki-transport.

Kolejność pakowania

Kiedy kartony i worki zostaną już zgromadzone, a transport mebli będzie zamówiony, można przystąpić do pakowania. Na początku warto przygotować do przewiezienia artykuły, które nie będą potrzebne w najbliższym czasie. Do pudeł może trafić większość kompletów pościeli, nieużywana zastawa stołowa czy ubrania przeznaczone na inną porę roku. Na kilka dni przed przeprowadzką w mieszkaniu powinny znajdować się tylko najpotrzebniejsze rzeczy – odzież na zmianę, elektronika oraz podstawowe naczynia. Artykuły te można spakować w ostatniej chwili, tuż przed przyjazdem firmy przeprowadzkowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz