Artykuł sponsorowany

Oprósz obiad ziołowymi przyprawami i żyj zdrowo!

Oprósz obiad ziołowymi przyprawami i żyj zdrowo!

To jak się czujemy i funkcjonujemy w wielkim stopniu zależy od tego, jak się odżywiamy. Łatwo dostępna żywność w rodzaju kupnych ciastek, chipsów, przekąsek, gotowych zup i potraw to nie najlepszy pomysł. Konserwanty, polepszacze smaku i sztuczne kolory zamień na naturalne aromaty niezwykłych przypraw i ziół, pełnych czynnych substancji biologicznych.

Oto trzy wspaniałe przyprawy:

  • Kozieradka

Ma ciekawy słodko-gorzki aromat. Szeroko wykorzystywana jest w kuchni wegetariańskiej, zwłaszcza jako dodatek do tofu. Doprawia się nią fasolę, gotowaną marchew, brokuły, seler, kalafior. Pasuje także do potraw z jaj, zup warzywnych, twarogu i sosu jogurtowego. Kozieradka znakomicie działa przy wszelkich kłopotach z układem trawiennym, obniża poziom cukru we krwi, łagodzi stany zapalne i infekcje. Polecana jest osobom chorym i kaszlącym, działa wykrztuśnie i napotnie, łagodzi choroby zatok, oskrzeli i płuc. Poleca się ją także alergikom. 

  • Czarnuszka

Jej smak jest lekko ostry, te małe czarne ziarenka delikatnie pieką w język. Polecana jest alergikom i wszystkim często przeziębiającym się. Jest udowodnione, że czarnuszka znakomicie wpływa na układ immunologiczny, chroniąc przed grypą, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem zatok. Ta ziołowa przyprawa jest świetna dla anemików – zawarte w niej związki podniosą poziom hemoglobiny i erytrocytów. Osobom leczącym się za pomocą radioterapii przyda się wiadomość, że spożywanie czarnuszki chroni przed uszkodzeniami wywołanymi przez promienie jonizujące. Astmatycy, którzy regularnie jedli czarnuszkę, zwiększyli u siebie wydolność płuc, zniknął też problem świszczącego oddechu. Czarnuszka pozwala obniżać ciśnienie krwi, hamuje także wzrost homocysteiny, która jest odpowiedzialna za rozwój miażdżycy, przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych. Dzięki czarnuszce mniej groźne stają się także wrzody żołądka, reguluje się poziom cukru we krwi, chroniona jest wątroba i nerki. Przyprawa ta jest także wskazana przy osteoporozie.

  • Imbir

Imbir można jeść na surowo, kandyzowany lub jako przyprawę sypką. Ma ostry, trochę kwaskowaty smak. Jest bogaty w substancje o działaniu przeciwutleniającym, czasami mówi się o nim „ziołowa aspiryna”. Podobnie jak ten lek, imbir rozrzedza krew, ale nie powoduje kłopotów żołądkowych. Imbir znakomicie poprawi apetyt, pomocny jest przy wszelkich dolegliwościach trawiennych i żołądkowych. Można go podawać przy bólu brzucha, biegunce, chorobie lokomocyjnej, mdłościach ogólnych i porannych oraz wywołanych chemioterapią. Pomoże wszystkim cierpiącym na reumatyczne zapalenie stawów, artretyzm, migreny, infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel oraz zapalenie oskrzeli. Zewnętrznie stosuje się go jako środek przeciwbólowy oraz na oparzenia.

Dary Natury. Sklep Zielarski to miejsce, gdzie znajdziesz wiele wspaniałych ziołowych przypraw, a poza tym aromatyczne herbaty, orzechy, nasiona i wiele innych. Poznaj fascynujący świat natury i bądź zdrowy. Zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz