Materiał Partnera

Oprawa florystyczna uroczystości pogrzebowych

Oprawa florystyczna uroczystości pogrzebowych

Ostatnie pożegnanie naszych bliskich wiąże się z koniecznością zorganizowania ceremonii, która w odpowiedni sposób upamiętni zmarłego bliskiego. Bardzo ważnym elementem uroczystości pogrzebowych w domach pogrzebowych, kościołach oraz na cmentarzu jest oprawa florystyczna. Wybrane kwiaty muszą nadawać ceremonii pochówku powagi oraz budować aurę nostalgii – ważna jest kolorystyka oraz gatunek kwiatów, które podkreślają szacunek żyjących dla zmarłego i pamięć o nim.

Kolorystyka i symbolika kwiatów funeralnych

Pomimo iż symbolika kwiatów dobieranych na uroczystości pogrzebowe nie jest w Polsce tak ważna, jak w np. kulturze azjatyckiej, to wciąż zwraca się na nią uwagę – pracownie florystyczne najczęściej wybierają określone gatunki roślin. Zarówno wieńce pogrzebowe, jak i mniejsze wiązanki, a także kwiaty zdobiące świątynie powinny mieć stonowane kolory. Unika się kompozycji kwiatowych składających się z więcej niż trzech kolorów kwiatów, a zwłaszcza tych o barwie żółtej, niebieskiej czy krwistoczerwonej. Kwiaty powinny mieć subtelne kolory, a w dekoracjach kompozycji preferowana jest przymglona czerwień, blady burgund i ciemny fiolet. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami kwiatów w florystyce funeralnej są astry, gerbery, chryzantemy czy goździki. Na polskich pogrzebach w obrządku katolickim często spotykane są róże symbolizujące miłość i szacunek do zmarłego oraz lilie – symbol niewinności i odnalezienia spokoju duszy w niebie. W kościołach bardzo często ustawiane są kompozycje kwiatowe w wiklinowych koszach. Mogą je wypełniać np. duże białe lilie oraz drobne fioletowe goździki.

Usługi florystyczne domów pogrzebowych

Florystyka funeralna czerpie swoją inspirację z natury. Kompozycje, które zdobią domy pogrzebowe, świątynie, karawany, a także miejsca pochówku powinny być stonowane, a zarazem piękne. Niestety śmierć bliskich nie pozwala rodzinom szukającym spokoju na samodzielne zorganizowanie oprawy florystycznej uroczystości, dlatego najlepszym wyborem są usługi florystyczne oferowane przez domy pogrzebowe. Przedsiębiorcy pogrzebowi doskonale znają się na branży funeralnej, współpracując z cmentarzami, a także kościołami, co pozwala im na wykreowanie godnej oprawy florystycznej każdej uroczystości pogrzebowej. Warto pamiętać również o tym, że zakłady pogrzebowe doskonale znają zasady różnych obrządków pogrzebowych, co wiąże się też z wyborem odpowiednich gatunków kwiatów. Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu oprawy kwiatowej pogrzebu jest również to, jakie kwiaty osoba zmarła upodobała sobie za życia. Oprócz kwiatów szeroko wyspecjalizowane domy pogrzebowe są również w stanie zapewnić oprawę muzyczną ceremonii – tak jest w przypadku zakładu pogrzebowego Lemańczyk & Lemańczyk.

Wieńce warszawskie oraz wieńce rzymskie – symbole modlitwy i czuwania

W naszym kraju najpopularniejsze pogrzebowe kompozycje florystyczne stanowią najczęściej wieńce warszawskie. Najbliższa rodzina zmarłego wybiera największe z nich, które przyozdabiane są różami, gałązkami świeżych świerków, pędami leszczyny, a także szarfami pożegnalnymi. To one po pogrzebie zostaną ułożone na grobie zmarłego, co w symbolice obrzędu pogrzebowego oznacza miłość, szacunek, a także zapewnienie zmarłego o modlitwie i czuwaniu. Warto wiedzieć, że bardzo popularne stały się w ostatnich latach wieńce rzymskie – o kształcie pustego okręgu bądź innym (np. serca). Podobnie jak klasyczne wieńce rzymskie są one wykonywane z róż, gałęzi drzew, a także szyszek czy mchu. Istotną kwestią przy wyborze odpowiedniej oprawy florystycznej jest jakość kwiatów – są one przygotowane w taki sposób, aby ich żywotność była przedłużona nawet w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak ulewy, mróz czy upał.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz