Materiał Partnera

Opis pracy księgowego

Opis pracy księgowego

Zawód księgowego obecny jest na rynku pracy od bardzo dawna, a konkretniej od momentu, w którym zaczęto posługiwać się pieniędzmi. Trzeba było wtedy osoby, która zajmie się rejestrem wszystkich płatności i nie tylko. No właśnie, wiele osób postrzega ten zawód jako liczenie i wstawianie danych do systemów. Jednak, co tak naprawdę znajduje się zakresie obowiązków księgowego.

Kim jest księgowy?

Księgowy, poza samym liczeniem wstawianiem danych do różnych systemów, zajmuje się także znacznie szerszym zakresem działań. Ogólnie rzecz biorąc zajmuje się całą rachunkowością w firmie. Nie można jednak nazwać tego zawodu nudnym. Ludzie, którzy uwielbiają świat liczb, analiz, statystyk, a przy tym są dobrzy w tym, z pewnością odnajdą się w tym zawodzie jak ryba w wodzie. Prowadzenie chociażby spisu wszystkich procesów finansowych danej firmy dostarczy nam dużo wiedzy na temat: jak działa i rozwija się dana firma, a jednocześnie przyniesie sporo satysfakcji i poczucia bycia ważnym w korporacji. Niestety nie jest to zawód dla każdego, gdyż wymaga również szerokiego zakresu kwalifikacji, takich jak chociażby odpowiednie wykształcenie czy zdolności matematyczne.

Zakres obowiązków księgowego

Zakres naszych obowiązków zależy przede wszystkim od firmy, w której dany księgowy pracuje. Wszystko sprowadza się do wielkości firmy, jej działalności, ale także od nas samych. Obowiązki mogą być różne w zależności jak bardzo jesteśmy wyszkoleni i w czym się specjalizujemy. Jednakże do głównych obowiązków należą:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych - możemy to inaczej nazwać ewidencją księgową, są to wszelkie rejestry środków trwałych, wartości materialnych i prawnych, ewidencja zakupów i sprzedaży, ewidencje magazynowe,
  • rozliczenia z bankami i innymi instytucjami powiązanymi z naszą firmą,
  • płatności fakturowe wystawione firmie przez dostawców usług i towarów,
  • wprowadzenie do systemu wszelkich danych rachunkowych i ich zaksięgowanie,
  • wykonywanie raportów na temat wpływów i wydatków firmy dla kierownictwa,
  • kontrola rachunków i transakcji z klientami oraz dostawcami,
  • odpowiednie i zgodne z terminem rozliczenie ZUS, VAT, PIT CZY CIT,
  • prowadzenie sprawozdania finansowego na temat bilansu, rachunku wyników poszczególnych transakcji,
  • rozliczenie podatkowe i niepodatkowe.   

     Cechy charakterystyczne pracy księgowego 

Praca księgowego jest pracą z reguły samodzielną, ale musimy pamiętać że rachunkowość to dział pracy zespołowej, gdyż musimy dobrze i odpowiedzialnie dogadywać się z kierownictwem oraz ze współpracownikami, by nasza praca była jak najlepsza. Jest to także zawód, który nie zawsze będziemy wykonywać w stałych godzinach pracy, bo może czasem się zdarzyć w firmie trudniejszy okres i będziemy musieli spędzić w pracy trochę więcej czasu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w zrozumieniu na czym polega praca księgowego. Chcąc dowiedzieć się więcej lub po prostu skorzystać z usług biura księgowego, warto zajrzeć na  Tikk Biuro rachunkowe Bogusław Tukalski.

 

Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Kossaka 6a lok. 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz