Artykuł sponsorowany

Opiekun osób starszych – profesja dla wybranych

Opiekun osób starszych – profesja dla wybranych

Osoby starsze, schorowane, zdane na siebie często wymagają pomocy nawet w najprostszych, codziennych czynnościach. To zadanie dla opiekuna – osoby o specjalnych predyspozycjach i wyjątkowym podejściu do swoich podopiecznych. Jakie cechy powinien posiadać taki opiekun?

Opiekun osób starszych – misja, nie zawód

Opieka nad osobami starszymi organizowana z ramienia różnych fundacji bardzo często jest płatna, dlatego wiele osób traktuje ją jako sposób na zapewnienie sobie środków na utrzymanie. Często takie rozwiązanie wybierają ci, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji i opiekę nad seniorami postrzegają w kategorii zwykłego zawodu. Tymczasem materialne podejście do wykonywanej pracy wiąże się z nieodpowiednim nastawieniem, zwłaszcza, że zakres obowiązków zwykle oznacza ciężką pracę fizyczną i spore obciążenie psychiczne. Opiekun osób starszych to nie tylko zawód, ale misja, która wymaga zaangażowania z powodu własnych przekonań i chęci niesienia pomocy, nawet jeśli dopada zmęczenie, a niełatwy charakter podopiecznego powoduje, że mamy ochotę wyładować swoje emocje. Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim sprawianie, że starszy człowiek poczuje się lepiej, dlatego koniecznie własne frustracje trzeba zostawić w domu i podejmować pracę z pozytywnym nastawieniem.

Jakie cechy powinien posiadać opiekun?

Praca opiekuna osób starszych wiąże się z ciągłym przebywaniem w towarzystwie osoby schorowanej, z dużymi ograniczeniami w zakresie wykonywania podstawowych czynności. Nietrudno wyobrazić sobie samopoczucie takiej osoby, kiedy musi ona korzystać z pomocy podczas czynności intymnych, jak mycie czy korzystanie z toalety, a często wymaga pomocy w jedzeniu lub ubieraniu. Poczucie własnej bezradności zazwyczaj przeradza się w negatywne nastawienie do otoczenia, a wstyd, zażenowanie, zagrożenie godności – w złośliwość, marudzenie czy ciągłe stawianie wymagań. Dobry opiekun powinien być bardzo cierpliwy, opanowany, z dystansem, ale i życzliwością podchodzący do różnych zachowań podopiecznego. I właśnie takimi cechami wyróżniają się opiekunowie działający w ramach serwisu OpiekaDlaStarszego.pl. Niezwykle ważna jest również komunikatywność, która pozwala na porozumienie się zarówno z podopiecznym, jak i jego rodziną czy lekarzami. Opiekun powinien też być tolerancyjny, współczujący, pełen ciepła i życzliwości dla swojego podopiecznego, bez skłonności do „naprawiania” jego charakteru czy przyzwyczajeń. Niezbędne jest też dobre zdrowie i kondycja fizyczna.

Obowiązki opiekuna osób starszych

Podstawowym obowiązkiem, jaki powinien spełniać opiekun, jest ogólnie rozumiana poprawa jakości życia podopiecznego oraz pomaganie mu we wszystkich aspektach codziennego życia. Nie chodzi tu jedynie o wspieranie w ubieraniu, toalecie czy przygotowywaniu posiłków, ale też w kontaktach z otoczeniem i prowadzeniu w miarę możliwości aktywnego życia. Opiekun nie tylko przygotowuje posiłki i robi zakupy, ale też może wyjść z podopiecznym na spacer, zabrać go do klubu dla seniorów czy na partię warcabów lub pomóc utrzymać przyjacielskie kontakty z bliskim znajomym. Do opiekuna należy też utrzymywanie kontaktu z opieką medyczną, czyli konsultacje lekarskie, ewentualna rehabilitacja, wykupywanie i podawanie leków oraz nadzorowanie ćwiczeń domowych, a także pomoc w organizowaniu sprzętu rehabilitacyjnego. Najważniejszym obowiązkiem jednak jest sprawianie, aby starość nie była dla podopiecznego pozbawiona godności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz