Olimpiada Zimowa w PyeongChang. Komu będziemy kibicować w Korei?

Olimpiada Zimowa w PyeongChang. Komu będziemy kibicować w Korei?

Już niedługo, od 9 do 25 lutego, w Korei Południowej odbywać się będą XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podczas jednej z największych imprez sportowych na świecie będziemy mogli oglądać także zmagania Polaków. Nie możesz doczekać się rywalizacji w sportach zimowych? Przeczytaj, kiedy oglądać najważniejsze zawody! Poznaj gospodarza igrzysk i dowiedz się, jakie dyscypliny będziesz mógł oglądać w tym roku.

PyeongChang – koreański raj sportów zimowych

Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w historii odbyły się w Chamonix we Francji w 1924 roku. Wzięło w nich udział 258 sportowców. Od tej pory co 4 lata zawodnicy rywalizują między sobą w sportach zimowych – w zawodach w Korei weźmie udział ponad 1000 uczestników. 

W 2018 roku Zimowa Olimpiada odbędzie się w PyeongChang - powiecie w Korei Południowej, który znajduje się na terenie prowincji Gangwon. PyeongChang uchodzi za koreański raj sportów zimowych. To właśnie tutaj udają się Koreańczycy miłujący się w jeździe na nartach czy snowboardzie. Nie bez powodu to właśnie to miejsce zostało wybrane na nadchodzące igrzyska, które będą odbywać się od 9 do 25 lutego 2018 roku.

W związku z olimpiadą w Korei zostało zaprojektowane logo XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Symbolizuje ono miejsce, w którym spotyka się niebo, ziemia i rywalizujące ze sobą na śniegu gwiazdy sportów zimowych z całego świata.

Zostały również wybrane maskotki igrzysk – biały tygrys o imieniu Soohorang i niedźwiedź himalajski o imieniu Bandabi, który będzie maskotką igrzysk paraolimpijskich.

W jakich dyscyplinach będą rywalizować zawodnicy?

W tym roku zawodnicy będą rywalizować w 15 dyscyplinach i 102 konkurencjach sportowych. Po raz pierwszy w historii igrzysk zostaną rozegrane zawody Big Air, curling par mieszanych, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim oraz zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.

Dyscypliny, które będzie można oglądać już na początku lutego to:

 • biathlon
 • biegi narciarskie
 • bobsleje
 • curling
 • hokej na lodzie
 • skoki narciarskie
 • kombinacja norweska
 • łyżwiarstwo figurowe
 • łyżwiarstwo szybkie
 • narciarstwo alpejskie
 • narciarstwo dowolne
 • saneczkarstwo
 • short track
 • skeleton
 • snowboard

Polacy na Olimpiadzie. Komu będziemy kibicować?

W tym roku na Olimpiadę zakwalifikowali się reprezentanci 89 państw, w tym Polski. Nasza kadra będzie liczyła ponad 50 sportowców, którzy będą reprezentować nasz kraj między innymi w łyżwiarstwie figurowym, kombinacji norweskiej, biathlonie, skokach narciarskich czy narciarstwie alpejskim. 4 lata temu w Soczi Polacy stawali na podium igrzysk aż 6 razy. Jak będzie tym razem?

W tym roku najbardziej liczymy na naszych skoczków narciarskich, w tym dwukrotnego medalistę z poprzednich igrzysk – Kamila Stocha. Rywalizację skoczków będziemy mogli podziwiać już 8 lutego podczas kwalifikacji. Zawody indywidualne odbędą się 10 (na skoczni normalnej) oraz 17 lutego (na skoczni dużej). Konkurs drużynowy planowany jest z kolei na 19 lutego.

Nadzieje na medal pokładamy również w Justynie Kowalczyk, która będzie reprezentowała nasz kraj w biegach narciarskich. Jej zmagania będziemy mogli podziwiać już 10 lutego w biegu łączonym na 15 km. Następnie czekają nas zawody 15 lutego w biegu na 10 km stylem dowolnym. Z kolei ostatniego dnia igrzysk – 25 lutego – biegaczka będzie rywalizować w biegu na 30 km stylem klasycznym. Justyna w Soczi wywalczyła złoty medal – czy uda jej się powtórzyć sukces z poprzedniej imprezy?

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Kaja K.
Kaja K.
15.02.2018
Cała Polska jak zwykle kibicuje polskim skoczkom:-) Justynie została już tylko jedna szansa.