Materiał Partnera

Olej ekologiczny, z czego i jak jest produkowany?

Olej ekologiczny, z czego i jak jest produkowany?

Tłuszcz pochodzenia roślinnego ma powszechne zastosowanie w kuchni. Służy do smażenia, pieczenia, przygotowywania sosów na zimno oraz do surówek warzywnych. W sklepie możesz kupić różne oleje, które różnią się składem i jakością. Jednak jeśli zależy Ci na zdrowej diecie, to zwróć uwagę na sposób i warunki jego wytworzenia. Przyjrzyj się składowi i oznaczeniom na etykiecie.

Polskie oleje ekologiczne.

Podstawą wysokiej jakości oleju są rośliny oleiste, które powinny być uprawiane zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki rolnej. Oznacza to, że rolnicy sieją, pielęgnują i pozyskują plony metodami najbardziej zbliżonymi do naturalnych. Czyli nie stosują pestycydów, nawozów syntetycznych oraz kontrolują poziom azotu w glebie. Nasiona rzepaku, słonecznika i konopi dojrzewają w promieniach słońca. Następnie trafiają do zakładów zajmujących się tłoczeniem z nich tłuszczu. Najzdrowszy jest olej ekologiczny zimnotłoczony i nierafinowany. Jest on źródłem bogatych składników odżywczych, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witamin. Zapakowane zwykle w szklane butelki trafiają na półki sklepów ze zdrową żywnością. W łódzkiej hurtowni „ZJAMEX”, która zaopatruje sieci sklepów, hotele i restauracje w ekologiczne artykuły spożywcze, znajdziesz bogaty wybór olejów BIO. Firma ta ma wdrożony system HACCP, czyli zapewnia bezpieczeństwo żywności przez identyfikację i oszacowanie zagrożeń.

Zdrowe oleje – rodzaje i oznaczenia.

Jeśli chcesz się przekonać, czy olej jest ekologiczny i zdrowy powinieneś sprawdzić oznaczenia widoczne na etykiecie. Informacje, które powinny się znaleźć:

  • nazwa ekologiczny,
  • unijne logo produktów ekologicznych,
  • skład, który gwarantuje 95% składników ekologicznych,
  • numer aktualnego certyfikatu ekologicznego poświadczającego jakość.

Najczęściej kupowanym olejem jest olej rzepakowy. Roślina uprawiana na terenie całej Polski. Jest ona jednym z wartościowszych źródeł NNKT. Według niektórych badań konkuruje pod tym kątem z oliwą. Kupując olej, zwróć uwagę czy przeważają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, ta informacja  mówi o tym, że nadaje się zarówno do smażenia, gotowania, jak i surówek. Czyli może być poddawany wysokim temperaturom. Natomiast jeśli zawiera więcej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, to powinien być stosowany do sałatek i surówek.

Inne dostępne oleje BIO, które pochodzą z polskich upraw ekologicznych to:

  • olej lniany,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z pestek dyni,
  • olej rokitnikowy.

Oleje ekologiczne są droższe od tych, które wytwarzane są masowo. Ich cena wynika z większych nakładów finansowych ponoszonych przez rolników w trakcie uprawy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz