Artykuł sponsorowany

Okulary do czytania i do komputera – różnice

Okulary do czytania i do komputera – różnice

Wraz z ulepszeniem technologii i wzrostem tempa życia, wzrok u coraz większej liczby osób ulega pogorszeniu. Na szczęście proces ten można zatrzymać dzięki noszeniu okularów. Aby jednak spełniały one swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. O wzrok szczególnie powinni zadbać ci, którzy długo i często pracują przy komputerze. Czy to oznacza potrzebę korzystania z dwóch par okularów – do czytania i do komputera? Sprawdź!

Dobór okularów

Na pogorszenie wzroku najczęściej wpływa:

  • negatywny skutek działania światła, jakie wydzielają urządzenia elektroniczne, monitory komputerów i laptopów,
  • czytanie przy nieodpowiednim i sztucznym świetle,
  • zbyt długa i pozbawiona przerw praca na bliskich odległościach w małych pomieszczeniach.

Aby utrzymać wzrok w dobrym stanie coraz więcej ludzi – zarówno dzieci, jak i dorosłych potrzebuje nosić okulary. W tym celu należy udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz okulista lub optometrysta kompleksowo zbada nasz wzrok i w zależności od wady dobierze szkła korekcyjne, które umożliwią nam poprawne i komfortowe widzenie. Optyk zaś uwzględniając wadę wzroku oraz komfort funkcjonowania w ciągu całego dnia, dobierze nam odpowiednie oprawki. Wyróżniamy okulary, które powinno się nosić do dali, do czytania oraz do pracy przy komputerze.

Czym różnią się okulary do czytania i do komputera?

Zadaniem obu par jest korekcja i zniwelowanie notorycznego zmęczenia wzroku. Jednak w zależności od naszego wieku i wady wzroku zależy, czy okulary mogą być zarówno okularami do czytania, jak i do komputera, czy mimo tego musimy mieć oddzielne dwie pary okularów. Okulary do czytania i do komputera różnią się mocą szkieł korekcyjnych. Różnica ta wynika z odległości, na której wykonujemy daną czynność. Kiedy czytamy, przyjmuje się, że obiekt, na który patrzymy jest oddalony o 25-45 cm od oka, w zależności od pracy - czy jest ona precyzyjna, czy czytamy z kartki. Monitor komputera z kolei zazwyczaj ustawiony jest w odległości ok. 50 cm lub dalej. Czasami mamy do obsługi kilka monitorów.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest połączenie w ramach jednej pary okularów funkcji czytania z bliska i czytania z komputera. Daje to nam możliwość przerzucania wzroku na obiekty położone blisko i na te znajdujące się trochę dalej przy jednoczesnym dobrym widzeniu również tego, co jest na biurku czy stole. Mamy wtedy komfort pracy niezakłócany zmianą okularów. Z kolei soczewki jednoogniskowe, przeliczone konkretnie do czytania, będą niezastąpione przy dłuższej lekturze np. książki. Szczególnie kiedy chcielibyśmy wybrać wygodną lub nietypową pozycję ciała.

Warto pamiętać o uszlachetnieniach na szkłach korekcyjnych. Najlepsze powłoki antyrefleksyjne nie tylko zwiększają przejrzystość soczewki, ale również – dzięki warstwie hydrofobowej, antytłuszczowej i antystatycznej – dają komfort użytkowania i utrzymania ich w czystości – podpowiada ekspert z Salonu Optycznego Krzysztof Ćwik w Warszawie.


Z kolei szkła do pracy przy komputerze mogą być dodatkowo uszlachetnione w powłokę, która redukuje nadmiar światła niebieskiego, emitowanego przez urządzenia cyfrowe i oświetlenie energooszczędne, niwelując jednocześnie cyfrowe zmęczenie oczu.

Pamiętajmy również o tym, aby regularnie badać wzrok i nosić okulary wedle zaleceń lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz