Materiał Partnera

Okna plastikowe czy aluminiowe?

Okna plastikowe czy aluminiowe?

Najczęstszym i jednocześnie największym dylematem, przed którym stajemy przy zakupie okien, jest decyzja, z jakiego materiału mają być one wykonane. Do wyboru mamy okna drewniane, plastikowe i aluminiowe, jednak te pierwsze zazwyczaj bardzo szybko odpadają. Jakie zatem powinniśmy wybrać okna do naszego domu? Które będą lepsze - plastikowe czy aluminiowe?

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cieszą się dużą popularnością wśród architektów. Są bardzo często stosowane w realizacjach budynków użyteczności publicznej, hoteli bądź nowoczesnych biurowców, gdzie bardzo często projekty wymagają dużych przeszkleń. Aluminium świetnie sprawdza się jako materiał sztywny, ale jednocześnie lekki. Jest także odporny na rdzę, więc jeśli zależy nam na tej cesze, okna aluminiowe sprawdzą się idealnie. Na okna aluminiowe zaczęło się również decydować coraz więcej inwestorów prywatnych, ze względu na jego stan surowy, nowoczesny wygląd bardzo pasujący do śmiałych projektów współczesnych domów. W porównaniu jednak z materiałami tradycyjnie wykorzystywanymi do produkcji zestawów okiennych w domach prywatnych czyli najczęściej z PCV, aluminium charakteryzuje się gorszymi parametrami izolacyjności cieplnej. Dotyczy to również tzw. “ciepłego” aluminium z wkładkami z tworzywa umieszczonymi pomiędzy częściami aluminiowymi. Po prostu nie ma ciepłych, energooszczędnych okien aluminiowych, więc każda osoba zastanawiająca się nad tymi oknami, musi wziąć to pod uwagę. Okna aluminiowe nie są tak tanie, jak np. PVC, decydują się na nie najczęściej inwestorzy szukający specjalistycznych rozwiązań i są skłonni za nie zapłacić. Pamiętajmy, że okna najlepiej kupować u profesjonalnych firm, takich jak np. Aluokna Adam Meina Okna, Konstrukcje aluminiowe, Stolarka aluminiowa, której specjalizacją jest sprzedaż okien aluminiowych.

Okna plastikowe - PVC

Okna plastikowe są najpopularniejszymi oknami, większość osób decyduje się na nie ze względu na cenę, która jest niska. W przeciwieństwie jednak do aluminium, plastik jest wrażliwy na zmiany temperatury i nie nadaje się zupełnie do przeszkleń wielkogabarytowych, jednak kupując okna w takiej cenie, nie powinniśmy oczekiwać takich cech. Plastik jest lepszym materiałem, jeśli chodzi o izolacyjność cieplną. W przypadku okien plastikowych, dużą zaletą może być również to, że konieczność konserwacji ograniczona jest do minimum. Mamy możliwość różnorodnego wykończenia profili, w tym także doskonałych imitacji drewna. Jeśli chcemy zakupić ciepłe plastikowe okna, powinniśmy zwracać uwagę na ich współczynnik Uf. Ostatnie zmiany w technologii produkcji profili związane są bowiem z eliminowaniem wzmocnień stalowych oraz wykorzystaniem w produkcji materiałów kompozytowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz