Materiał Partnera

Ogrzewanie przy pomocą natury

Ogrzewanie przy pomocą natury

Zasoby ciepła zawarte w ziemi są ogromne. Gruntowa pompa ciepła pozwala je wykorzystać do ogrzewania domu. To wyjątkowe urządzenie grzewcze, ponieważ sama ciepła nie wytwarza. Za to pobiera je z wody, ziemi lub powietrza, przekształca i przekazuje do budynku. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat. Co należy o niej wiedzieć?

Jakie źródło w pompie cieplnej?

System grzewczy z pompą można podzielić na trzy części: źródło dolne, z którego pobiera się ciepło; źródło górne, które oddaje ciepło do domu; pompa ciepła, która zapewnia przepływ ciepła pomiędzy dolnym i górnym źródłem. Bez odpowiednio wydajnego źródła dolnego, pompa nie będzie działać prawidłowo. Od niego zależy ilość pozyskanej w ciągu sezonu energii oraz moc osiągana przez pompę. Pompa może wykorzystywać różne źródła dolne, a jego wybór uzależniony jest od  warunków panujących na działce. Gruntowy kolektor poziomy to zakopane na głębokości 1-1,5 m wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym. Kolektory pionowe to także rury wypełnione płynem niezamarzającym, lecz umieszczone w pionowych, głębokich odwiertach. Kolektor ziemny w systemie z bezpośrednim odparowaniem to ułożone w gruncie rury miedziane z powłoką z tworzywa sztucznego. Zamiast płynu niezamarzającego krąży w nich jednak czynnik roboczy samej pompy ciepła.

Gruntowe pompy ciepła – podstawowe informacje

Pompy gruntowe są trudniejsze w instalacji niż pompy typu powietrze/woda. Mają jednak wyjątkową zaletę w postaci stabilnej temperatury źródła dolnego. Dla pompy ciepła źródło dolne, które ma 0°C lub więcej, jest bez porównania lepsze niż powietrze zmrożone do -15 czy -20°C. Dodatkowo temperatura gruntu zmienia się powoli, warunki pracy są zatem bardziej przewidywalne. Wykonanie pionowych odwiertów jest trudniejsze i bardziej kosztowne, niż zrobienie kolektora poziomego. Zajmują one jednak niewiele miejsca, co umożliwia ich instalację na małej działce. Ważnym elementem jest dopasowanie wielkości źródła dolnego do mocy pompy. Dlatego pierwszym krokiem przy projektowaniu systemu grzewczego z pompą musi być zawsze wyznaczenie, ile ciepła potrzebuje dom. Potrzebna moc pompy wynika z charakterystyki budynku. Do niej z kolei należy dobrać odpowiednio duże źródło dolne. Osobną i równie ważną kwestią są też odstępy pomiędzy rurami kolektora poziomego. Zwykle wynoszą one około metra. Należy pamiętać, że to nie rury, lecz sam grunt są źródłem ciepła. Ich zagęszczenie nie spowoduje zwiększenia wydajności dolnego źródła. Jeśli grunt wokół rur zamarznie, utworzy lodową tarczę, która nie będzie w stanie odmarznąć między sezonami.

Jeśli zapadnie decyzja o zainstalowaniu gruntowej pompy ciepła, instalację dolnego źródła powinni zaprojektować i wykonać bardzo dobrzy fachowcy. Tylko to zapewni bezawaryjne i wydajne działanie przez lata.

Opracowanie:
Sławoborze, Krzyżowa 3
tel. 798 574 244
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz