Materiał Partnera

Ogrodzenie na kilka sposobów

Ogrodzenie na kilka sposobów

W nawale decyzji związanych z budową domu, często zapomina się o ogrodzeniu.  Ogrodzenie ma chronić posesję oraz być jej ozdobą. Przęsła ogrodzenia powinny być wizytówką posesji i zapraszać do środka. Mogą też odgradzać mieszkańców od niechcianych spojrzeń. Jak wybrać ogrodzenie, aby wraz z domem i ogrodem stworzyło efektowną całość?

Miej swój styl

Podstawowa zasada mówi, iż ogrodzenie nieruchomości powinno być spójne z jej architektonicznym stylem. Przy jego wyborze warto również zwrócić uwagę na dalsze otoczenie domu oraz architekturę sąsiednich zabudowań. Budowanie zarówno samego domu, jak i jego ogrodzenia w całkowitym oderwaniu od jego otoczenia jest niewskazane, gdyż przyczynia się do architektonicznego chaosu. Gdy sąsiadujące nieruchomości są mocno zróżnicowane pod względem stylu, dobrze jest pójść w kierunku ujednolicenia form z sąsiednimi parkanami. Taki zabieg „uspokaja” otaczający pejzaż, przekłada się na komfort życia i ceny nieruchomości.

Wielkość działki

Przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia znaczenie ma również wielkość działki. Pełne ogrodzenie optycznie zmniejsza posesję i ogranicza dostęp światła. Dlatego poleca się je do dużych posiadłości, wybudowanych  na terenach o rzadkiej zabudowie. Do ogradzania domów w mieście poleca się ogrodzenia z elementami ażurowymi, które dodają zabudowie lekkości i w różnym stopniu eksponują jej architekturę.

Metalowe ogrodzenia systemowe

Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się metalowe ogrodzenia systemowe. Ich zaletą jest fakt, że można je postawić praktycznie wokół każdej działki. Dodatkowo pozwalają na łatwe wmontowanie skrzynki elektrycznej, czy ominięcie drzewa. Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane ze stali i z aluminium. Te ze stali można podzielić na panelowe i przęsłowe. Ogrodzenia panelowe nadają się przede wszystkim do wytyczania boków i tylnych części działki. Do ogrodzenia posesji od frontu poleca się zazwyczaj ogrodzenia przęsłowe. Ogrodzenia przęsłowe mogą być wykonane zarówno ze stali, jak i z aluminium pokrytego lakierem proszkowym. Kupując ogrodzenie metalowe, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostało ono zabezpieczone przed rdzewieniem. Najmniej trwałą ochroną jest pomalowanie go farbą antykorozyjną, taką powłokę trzeba będzie co kilka lat odnawiać. O wiele skuteczniejsze jest ocynkowanie ogniowe - ogrodzenia zabezpieczone w ten sposób nie wymagają konserwacji przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Ogrodzenia wykonane z aluminium nie wymagają one żadnej konserwacji, bo nie korodują.

Ogrodzenia metalowe są chętnie wybierane do odgrodzenia prywatnych posesji, placów, skwerków oraz obiektów użyteczności publicznej. Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie domu powinny tworzyć zgraną całość, która jest wizytówką posesji. Warto zatem zainwestować i zlecić ich wykonanie profesjonalnej firmie, by służyły przez lata.

Opracowanie:
Żychlin, Sannicka 31
tel. 665 727 587
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz