Artykuł sponsorowany

Ogrodzenia gabionowe. Co to takiego?

Ogrodzenia gabionowe. Co to takiego?

Popularne w krajach Europy Zachodniej ogrodzenia gabionowe zdobywają coraz więcej zwolenników w Polsce. Prosta forma oraz naturalne materiały, które stanowią podstawę konstrukcji ogrodzenia tego typu, czynią je praktycznym i estetycznym zarazem. Na czym dokładnie polega istota tego rozwiązania i gdzie sprawdzi się ono najlepiej?

Gabiony

Czym są gabiony? Nazwa gabion pochodzi od włoskiego słowa „gabbione”, które w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza klatkę. Gabiony, swoim wyglądem przypominające klatki, to specjalne kosze, wykonane z metalowych prętów i wypełniane kamieniami. Ogrodzenia gabionowe zaś składają się z połączonych ze sobą pojedynczych gabionów.

Początkowo konstrukcje gabionowe wykorzystywane były w celu umocnienia skarp. Obecnie stosowane są powszechnie jako forma ogrodzenia. Jak dokładnie zbudowane są gabiony?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ekspert z firmy Modeko, która specjalizuje się w produkcji gabionów:

Nasze produkty spawamy z ceownika poziomego o wymiarach 20x8x1,8/1,5mm oraz pręta pionowego o średnicy 4,8mm (standardzie), 3,8mm lub 5,5 mm. Nasze kosze gabionowe produkujemy z trwałych i odporny na korozję materiałów. Do konstrukcji gabionów wykorzystujemy m.in. metodę ocynkowania ogniowego oraz stosujemy śruby ze stali nierdzewnej typu A2 o wymiarach M6x12/16 mm. Co istotne korzystamy również z łączników typu „klik-klak”, które zapewniają poprawność wymiarową na powierzchni całego kosza. Tak skonstruowane gabiony gotowe są do budowy ogrodzenia. Powszechna jest metoda, która zakłada brak fundamentów. My jednak, w trosce o solidność naszych produktów oraz jakość wykonania, rekomendujemy wykonanie fundamentu betonowego.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Ogrodzenia gabionowe z uwagi na prostotę formy oraz naturalne kamienie, z których są budowane, idealnie wpisują się w otaczający krajobraz i stanowią estetyczne oraz eleganckie rozwiązanie. Ponadto zapewniają prywatność otaczanej posesji, gdyż w odróżnieniu od standardowych ogrodzeń są bardzo szczelne oraz skutecznie izolują niepożądane hałasy. To zaś ma szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości, zlokalizowanych przy ruchliwych i głośnych ulicach.

Ogrodzenia gabionowe pozwalają również na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które są w stanie dostać się przez ogrodzenia tradycyjne.

Gdzie sprawdzą się ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenia z gabionów sprawdzą się zarówno w przypadku dużych inwestycji, takich jak np. osiedla mieszkaniowe czy obiekty komercyjne, jak i w przypadku prywatnych domów jednorodzinnych.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, prostota formy ogrodzeń gabionowych nadaje im uniwersalnego charakteru. Dzięki niemu mogą one świetnie komponować się z budynkami, wznoszonymi w różnych stylach architektonicznych. Korzystnie prezentują się również z obiektami, których elewacje posiadają elementy, wykonane z kamienia oraz metalu. Gabiony współgrają stylistycznie także z budowlami, w których dużą przestrzeń zajmują przeszklenia.

Gabiony coraz częściej pojawiają się także w ogrodach. Występują w nich w roli np. obudów altan lub innych obiektów małej architektury. Pośród miłośników gabionowych konstrukcji, znajdują się i tacy, którzy z gotowych mini koszy samodzielnie tworzą różnego rodzaju konstrukcje takie jak murki, schody czy klomby.

Obecnie dostępne są różne warianty wypełnienia gabionów. Największą popularnością cieszą się jednak tradycyjne, jednobarwne kamienie, które nadają konstrukcjom symetryczny i prosty charakter.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz