Artykuł sponsorowany

Ogród dla leniwych – jak go stworzyć i się nie napracować?

Ogród dla leniwych – jak go stworzyć i się nie napracować?

Każdy z nas marzy o ogrodzie doskonałym, który tworzy piękną, harmonijną i wygodną przestrzeń. Bujna, zdrowa roślinność, kwitnące kwiaty i pachnące zioła, to wszystko można osiągnąć z niewielkim wysiłkiem. Są przecież dni, gdy nam się po prostu nic nie chce robić, a pielęgnować ogród już tym bardziej. Sprawdź jak się nie napracować i cieszyć się pięknymi roślinami. Jak stworzyć ogród dla leniwych?

Mity o łatwych ogrodach

Większość osób stwierdza, że najprostszą formą ogrodu jest  trawnik otoczony krzewami, szczególnie iglastymi. Wbrew pozorom to wcale nie taka prosta sprawa uzyskać zadbany, zielony trawnik. Wymaga to sporego nakładu pracy. Na bardzo lekkich podłożach i w miejscach mocno zacienionych rzadko da się go utrzymać. Z kolei drzewa i krzewy wymagają dość długiego czasu wzrostu, by uzyskać zadowalający efekt. Nie ma też ogrodów bezobsługowych i zawsze trzeba przeznaczyć choć trochę naszego czasu na jego pielęgnację. Jednak projekt ogrodu może zawierać takie rozwiązania, które pozwolą znacząco ograniczyć wysiłek wkładany w utrzymanie go w dobrym stanie.

Co zamiast trawnika?

Trawnik to ostatni element kończący urządzanie ogrodu. Zanim stworzysz wymarzony ogród, często będzie się chodzić i jeździć taczką po murawie wożąc kwiaty czy ziemię na odpowiednie miejsce. Dlatego trawnik należy zostawić na koniec i przed jego założeniem wyrównać teren. Warto też ograniczyć jego powierzchnię, aby było mniej pracy przy koszeniu, nawożeniu, grabieniu czy usuwaniu chwastów. W tym celu wykorzystuje się ścieżki np. z dużych płyt betonowych, stosuje się rabatki, skalniaki czy oczka wodne. Również wyznacza się miejsca do posadzenia drzew i ten teren można wysypać ozdobnymi kamykami lub korą drzewną. Ciekawym rozwiązaniem jest ogrodowe patio, czyli niewielki wyodrębniony plac w kształcie prostokąta lub koła, dookoła wyodrębniony za pomocą rabat z roślinami. W każdym ogrodzie i tak znajdzie się miejsce nawet na najmniejszy trawnik, więc warto postawić na naturalną murawę, w której oprócz niskich traw znajdzie się koniczyna czy kilka innych gatunków zielnych. Niewielkie pojawiające się między nimi chwasty pozostają często niezauważalne, a niektóre nawet naturalnie wzbogacają nasz trawnik.

Jakie rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji?

Wiele gatunków roślin nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych, a więc nawet niewykwalifikowani ogrodnicy mogą stworzyć prawdziwie urokliwą przestrzeń. Przy projektowaniu ogrodu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy Magdalena Loose Pracownia Projektowa, która odpowiednio rozmieści poszczególne rośliny tak, aby się później nie napracować przy ich pielęgnacji. Dla przykładu krzewy zimozielone stworzą zielone tło dla innych kwiatów i często są wykorzystywane jako żywopłot. Nie są wymagające przy pielęgnacji, a ich liście zachowują kolor nawet zimą. Należy do nich bukszpan wieczniezielony, berberysy odmiany zimozielone, czy ognik szkarłatny pół zimozielony lub różanecznik. Do niewybrednych bylin zalicza się m.in. bergenię sercowatą –rośnie nawet do 10 lat w jednym miejscu i jest wytrzymała na mrozy. Liliowce ogrodowe dobrze radzą sobie bez wody, gdyż mają głęboki system korzeniowy.  Jeszcze więcej koloru uzyskamy dzięki różowym, fioletowym lub białym floksom (kwitną od lipca do września). Do większych ogrodów możemy wybrać glediczję, ażurowe drzewo, które wiosną obsypane jest złocistożółtymi liśćmi lub różne odmiany klonów. Te z kolei mogą rosnąć niemal wszędzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz