Artykuł sponsorowany

Odzysk surowców za pomocą systemu suchej separacji.

Odzysk surowców za pomocą systemu suchej separacji.

Recykling surowców jest działaniem kluczowym dla zapewnienia czystości środowiska naturalnego i stworzenia warunków przyjaznych życiu. Zbieranie i przetwarzanie odpadów takich jak metal, papier, plastik, szkło czy kruszywa sprzyja również ekonomii – materiały z recyklingu są tańsze w produkcji i eksploatacji, niż nowe, których pozyskanie dodatkowo obciąża środowisko. Jedną z technologii wykorzystywanych w procesie recyklingu surowców, jest sucha separacja.

Czym jest sucha separacja?

Zdecydowana większość odpadów, które trafiają do zakładu zajmującego się recyklingiem, stanowi połączenie tworzyw różnego rodzaju. Bardzo dobrym przykładem są kable elektryczne, które zbudowane są z miedzianego przewodu oraz otaczającej go osłony z tworzywa sztucznego. Podobnie jest w przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kruszyw, tworzyw sztucznych czy papieru. Zanim możliwe będzie przetworzenie tworzyw wchodzących w skład tych odpadów, konieczne jest oddzielenie ich siebie, czyli separacja. Suchą separacją nazywamy różnego rodzaju techniki, które umożliwiają rozdzielenie tworzyw bez wykorzystania dodatkowych substancji, a więc nie ma konieczności późniejszego suszenia ich i uzdatniania.

Różne metody suchej separacji

Sucha separacja to pojęcie obszerne, mieszące w sobie różnego rodzaju techniki oddzielania od siebie pewnych typów odpadów. Separacja może odbywać się przez rozdrabnianie odpadów takich jak minerały (węgiel, glina, grafit, gips, marmur, wapno, wapień etc.), odpady naturalne (drewno, kora, torf etc.), tworzywa sztuczne na mniejsze cząsteczki, a następnie ich przesiewanie. Inną, wykorzystywaną szczególnie w przypadku odpadów metalowych, takich jak kable czy stary sprzęt elektroniczny jest separacja magnetyczna, polegająca na wykorzystaniu różnicy potencjałów różnych tworzyw, wchodzących w skład danego odpadu.

Jedną z wiodących na marek, zajmujących się produkcją urządzeń do suchej separacji jest włoska firma Guidetti. Dystrybucją jej produktów na polskim rynku zajmuje się firma Azotas.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz