Artykuł sponsorowany

Odzież robocza – kryteria wyboru

Odzież robocza – kryteria wyboru

Wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia pracownika. Dlatego zadaniem pracodawcy jest stworzenie takich warunków, które będą bezpieczne. Istotne znaczenie ma przy tym wybór odpowiedniej odzieży roboczej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Odzież robocza, czyli co?

Odzież robocza najczęściej pełni jednocześnie rolę ochronną, stanowiąc podstawowy środek zapobiegania wypadkom podczas wykonywania obowiązków na stanowisku pracy. Zastępuje odzież osobistą, zabezpieczając przed określonymi zagrożeniami. Noszą ją przede wszystkim pracownicy, którzy narażeni są np. na zranienie ciała lub przeniknięcie przez skórę szkodliwych substancji. Jej noszenie wynika z obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kategorie odzieży roboczej

Warto mieć świadomość, że odzież robocza i ochronna podlega podziałowi na kategorie. I wcale nie chodzi wyłącznie o podział uwzględniający zabezpieczenie poszczególnych części ciała. Klasyfikacja obejmuje stopień ochrony przed zagrożeniami.

Kategoria I

Do tej kategorii zaliczana jest odzież robocza chroniąca przed minimalnymi zagrożeniami. W praktyce oznacza to, że tego typu ubrania właściwie nie posiadają zaawansowanych konstrukcji, które miałyby chronić przed urazami oraz innymi uszczerbkami ciała. Zwykle służą jedynie ochronie przed zabrudzeniami, niemniej jednak w tej kategorii można znaleźć ubrania kwasoodporne, trudnopalne, pyłochłonne.

Zgodnie z klasyfikacją, do kategorii I zaliczana jest odzież chroniąca przed:

  • zabrudzeniami, które nie są szkodliwe dla zdrowia (np. środkami czystości o słabym działaniu) – fartuchy ochronne, kombinezony,
  • uszkodzeniami mechanicznymi o powierzchownych skutkach – fartuchy, kombinezony,
  • czynnikami atmosferycznymi (np. opadami deszczu, wiatrem, śniegiem) – kurtki przeciwdeszczowe, kurtki ocieplane, spodnie ocieplane,
  • zagrożeniami wynikającymi z kontaktu z „czynnikiem gorącym” o niewielkim stopniu szkodliwości – fartuchy, spodnie, kurtki, kombinezony wykonane z tkanin niepalnych lub trudnopalnych.

Kategoria II

Do tej kategorii zaliczane są ubrania ochronne zabezpieczające przed minimalnym zagrożeniem, a nie przed zagrożeniem dla zdrowia/życia. Chodzi o odzież, która zabezpiecza przed konkretnym czynnikiem niepowodującym poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jest to odzież:

  • chroniąca przed przecięciem – fartuchy antyprzecięciowe,
  • dla spawaczy,
  • ostrzegawcza (np. dla drogowców).

Kategoria III
Kategoria ta obejmuje odzież ochronną wyróżniającą się specjalistyczną konstrukcją, która służy do ochrony przed czynnikami stanowiącymi zagrożenie zdrowia lub życia.

W tej kategorii wymienić można m.in.:

  • kombinezony przeciwchemiczne,
  • odzież przeznaczoną do pracy pod wysokimi napięciami prądu,
  • ubrania chroniące przed niskimi temperaturami,
  • odzież zabezpieczającą przed promieniowaniem jonizującymi, temperaturą powyżej 100OC.

Ponadto istotną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju zabezpieczenia twarzy i oczu, dróg oddechowych, itp. Odzież ochronną wysokiej jakości można kupić w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży odzieży roboczej spełniającej wymagania BHP. Przykładowo, taką ofertę posiada firma BHP Nawigator. Usługi wysokościowe J. Grochmal, która zajmuje się sprzedażą odzieży ochronnej renomowanych marek, a także sprzętu do pracy na wysokościach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz