Artykuł sponsorowany

Odzież antyelektrostatyczna – czym się charakteryzuje?

Odzież antyelektrostatyczna – czym się charakteryzuje?

Odzież antyelektrostatyczna przydaje się wszędzie tam, gdzie nawet najmniejszy ładunek elektrostatyczny może spowodować wybuch lub poważne uszkodzenia, na przykład instalacji elektrycznej. Przyda się pracującym w stoczni, w przemyśle petrochemicznym i na platformach wiertniczych, hutnikom, gazownikom, energetykom, czy też pracownikom branży elektronicznej.

Wiele z nas na pewno kojarzy nieprzyjemne uczucie elektryzujących się swetrów czy bluzek. W codziennych sytuacjach może nas to co najwyżej irytować, jednak w miejscach o podwyższonym ryzyku możliwości powstania wybuchu czy też pożaru takie mikro wyładowania mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Komu przyda się odzież antyelektrostatyczna?

Zdarza się, że nawet najmniejsza iskra może spowodować wybuch gazów czy niebezpiecznych oparów. Jest to szczególnie niebezpieczne w niektórych zakładach pracy, takich jak na przykład rafinerie czy nawet stacje paliw. Z pomocą przychodzą wówczas ubrania antyelektrostatyczne, które umożliwiają odprowadzenie ładunku elektrycznego z ciała człowieka. Noszenie tego typu odzieży ochronnej jest niezbędne w sytuacjach, gdy nawet najmniejsza iskra może spowodować wybuch, powstanie pożaru czy wyładowania elektryczne.

Ich podstawową właściwością jest zapobieganie powstawaniu ładunków elektrycznych. Warto do kompletu dodać odpowiednie buty, które spowodują efekt uziemienia, minimalizując możliwość pojawienia się wyładowań. Należy również pamiętać o zakryciu całego ciała – tylko dzięki temu ubrania antyelektrostatyczne będą spełniały wszystkie swoje funkcje.

Jakie parametry powinna spełniać odzieży antyelektrostatyczna?

Wymagania materiałowe oraz konstrukcyjne zostały określone przez normę europejską PN-EN 1149-5. Określa ona charakterystykę materiału oraz kroju odzieży rozpraszającej ładunek elektrostatyczny. Materiał musi zapobiegać powstawaniu wyładowań poprzez rozpraszanie oraz odprowadzanie ładunku.

Odzież musi być skonstruowana w taki sposób, by nawet podczas poruszania się zakrywała całe ciało, jednocześnie nie utrudniając ruchów, nawet jeśli będzie zapięta. Jeśli składa się z kilku warstw zewnętrza powierzchnia musi być wykonana z materiału antyelektrostatycznego, a wszelkie guziki czy zamki mogą być umieszczone wyłącznie pod warunkiem, że będą również przykryte materiałem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo pracowników jest sprawą priorytetową. Warto wybrać odzież antyelektrostatyczną sprawdzonego producenta, spełniającą wszelkie wymagane prawem normy. Odzież tego typu może być nie tylko sposobem na uniknięcie groźnego w skutkach wybuchu, ale również może pełnić funkcję ochronną na przykład przed zimnem. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, więc niezależnie od potrzeb na pewno znajdziemy odpowiednie ubrania dostosowane do naszych wymagań.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz