Artykuł sponsorowany

Odtruwanie alkoholowe – co warto wiedzieć?

Odtruwanie alkoholowe – co warto wiedzieć?

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie. Łatwo dostępny, pokazywany w filmach i serialach, występujący jako sponsor dużych imprez sportowych i kulturalnych. W życiu powinno kierować się zasadą „wszystko, ale z umiarem”. Gorzej, gdy ktoś tego umiaru nie zna i zaczyna być nałogowcem. Alkohol wcale nie musi być jedynym czynnikiem uzależniającym, ale jest on spożywany przez około 80% dorosłych Polaków. Jak walczyć z tym szkodliwym nałogiem?

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Wielu alkoholików zatraciło umiejętność umiarkowanego picia, ponieważ przejście z picia okazjonalnego do nałogowego jest dosyć płynne. Niestety, ludzie dotknięci nałogiem w ogóle sobie tego nie uświadamiają. Przedpolem do alkoholizmu jest nadużywanie alkoholu, nawet jeśli zdarza się ono wyłącznie w gronie najbliższych osób. Warto wziąć pod uwagę wiele szkodliwych czynników, które występują podczas długotrwałej konsumpcji alkoholu. Należą do nich zaburzenia:

  • serca i naczyń krwionośnych,
  • gospodarki witaminowej i potasowej w organizmie,
  • przemiany materii i narządów trawiennych,
  • nerwów obwodowych i komórek mózgu,
  • popędu płciowego oraz potencji.


Na czym polega odtruwanie alkoholowe?

Nadużywanie alkoholu prowadzi do gromadzenia w organizmie dużej ilości niebezpiecznych toksyn, które można usunąć jedynie poprzez odtrucie alkoholowe. Po odstawieniu używki występuje zespół abstynencyjny. W tym okresie pojawia się lęk, niepokój, bezsenność, bóle mięśni i ciała oraz ogólne rozdrażnienie. Mogą wystąpić również zaburzenia osobowości, wahania ciśnienia i zaburzenia pracy serca. Wszystkie symptomy wynikają z głodu biochemicznego wynikającego z gwałtownej zmiany na poziomie metabolicznym.

Proces odtruwania organizmu trwa kilka dni i jest wspierany przy pomocy leków objawowych oraz psychotropowych – wyjaśnia jeden z lekarzy zespołu Alkater, który zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków – Należy jednak pamiętać, że jest on dopiero pierwszym krokiem do samodzielnej walki z nałogiem. Po całkowitym detoksie, którego skuteczność warunkuje rozłożenie w czasie, pacjent poddawany jest opiece terapeutycznej. Dostaje on wskazówki i porady oraz określone środki farmakologiczne. Przerwanie ciągu alkoholowego jest w głównej mierze związane z wyeliminowaniem problemów w sferze psychiki, ale dla wielu uzdrowionych pacjentów jest sukcesem i fundamentem, na którym warto budować swoje życie. W każdym przypadku o wiele lepsze.



Dziękujemy firmie Alkater za podzielenie się specjalistyczną wiedzą - Alkater: odtruwanie od alkoholu Warszawa

Oceń artykuł (6)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz