Artykuł sponsorowany

Odpady budowlane, poremontowe, papa – odbiór i utylizacja

Odpady budowlane, poremontowe, papa – odbiór i utylizacja

Nieodłącznym elementem prac remontowych jest posegregowanie odpadów budowlanych, a następnie zajęcie się ich utylizacją. Oczywiście czynności tej nie przeprowadza się na własną rękę, lecz zajmują się tym specjalistyczne firmy. Odpady poremontowe i budowlane są różne i nie wszystkie mogą trafić do pojemników na odpady komunalne. Zobacz, jakie konkretnie odpady budowlane wyróżniamy i jak się ich pozbyć po zakończeniu remontu.

Odpady budowlane – co do nich zaliczamy i jak się ich pozbyć?

Z budowlanymi odpadami miał do czynienia chyba każdy z nas. Do tego typu odpadów zaliczamy m.in. gruz (betonowe, ceramiczny, ceglany), tynki, gipsy, cement, tapety, stolarkę okienną, stolarkę drzwiową, płyty kartonowo-gipsowe, stare instalacje, pokrycia dachowe, stal zbrojeniową czy materiały izolacyjne. Jak łatwo zauważyć, wszystkie te odpady różnią się nieco od siebie i nie powinniśmy składować ich razem. Trzeba jednak zaznaczyć, że niewskazane jest, abyśmy samodzielnie składowali takie odpady. Po zakończonych pracach budowlanych, remontowych lub rozbiórkowych najlepiej skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która zajmuje się obiorem i utylizacją takich odpadów.

Kolejnym odpadem budowlanym, który ma zły wpływ na nasze zdrowie, jest azbest. Z tego materiału wykonywano niegdyś pokrycia dachowe. Zakład Utylizacji Odpadów Przemysłowych z Krakowa oferuje usługi związane ze zbieraniem, transportowaniem, unieszkodliwianiem i demontażem wyrobów, które zawierają azbest. Przede wszystkim mowa tu o odpadach azbestowych o kodach 17 06 01 oraz 17 06 05. Pierwszy kod dotyczy materiałów izolacyjnych zawierających azbest, a drugi kod dotyczy materiałów konstrukcyjnych, które mają azbest. Ponadto wspomniana firma oferuje odbiór odpadów papy, wełny mineralnej, onduliny, a także różnego typu zużytej chemii budowlanej, w tym lakierów, pianek montażowych, emulsji i impregnatów.

Utylizacja odpadów poremontowych

Odpadów budowlanych możemy pozbyć się, nawiązując współpracę ze specjalistyczną firmą, która zajmuje się odbiorem i utylizacją takich odpadów. Najpierw otrzymujemy kontener, który uzupełniamy odpadami. Następnie pracownicy danej firmy zabierają poremontowe odpady. Co potem się z nimi dzieje? Niektóre z nich poddawane są recyklingowi. Dlatego ważne jest posegregowanie odpadów na poszczególne kategorie – gruz, pręty zbrojeniowe, drewno, szkło, metal itp.

Jednak nie wszystkie materiały da się przetworzyć lub wykorzystać ponownie. Tak np. jest z azbestem. Wszelkie prace dotyczące usunięcia materiałów zawierających azbest o gęstości mniejszej niż 1000 kg/m3, muszą być wykonywane pod stałym nadzorem technicznym. Utylizacja azbestu wymaga stosowania osłon zabezpieczających środowisko przed przeniknięciem azbestu, a także odgrodzenia miejsca prac w taki sposób, by nie zagrażały one osobom znajdującym się w pobliżu. Istotne jest również usuwanie pyłów, jakie powstają w trakcie usuwania materiałów z azbestem. Jeżeli w danym pomieszczeniu zostanie przekroczona dopuszczalna wartość stężeń pyłu azbestowego, konieczne jest izolowanie takiego pomieszczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz