Materiał Partnera

Odbiór pojazdu z zagranicy. Jak się przygotować?

Odbiór pojazdu z zagranicy. Jak się przygotować?

Zakup nowego lub używanego pojazdu za granicą to często najlepszy sposób na zdobycie całkiem niezłych czterech kółek w rozsądnej cenie. Zanim jednak takie auto wyjedzie na drogę, konieczne jest sprowadzenie go do kraju i dopełnienie formalności rejestracyjnych. Transport zapewni profesjonalna firma holownicza. O dokumenty trzeba zadbać we własnym zakresie i w odpowiednim urzędzie.

Holowanie – prosty sposób na transport auta bez rejestracji

Kupowanie samochodów za granicą jest ostatnio bardzo popularne. Najwięcej pojazdów Polacy sprowadzają z Niemiec, przeznaczając je do użytku własnego lub remontując i oferując do dalszej sprzedaży. Dla wielu osób używane auto od zachodnich sąsiadów jest jedynym sposobem na zdobycie własnych czterech kółek w dobrym stanie. Wynika to z innej kultury, poszanowania własności czy też zwyczaju wymiany samochodu na nowszy model po zaledwie kilku latach użytkowania – tak charakterystycznych dla Niemców. Zakup pojazdu może się odbywać na różnych zasadach – przez pośrednika, ogłoszenie internetowe, kontakt telefoniczny czy osobisty, a także podczas pobytu w danym kraju np., w sprawach służbowych lub na wakacjach. Od transakcji do użytkowania auta droga jest jeszcze daleka. Przede wszystkim pojazd trzeba sprowadzić do kraju.  Nie zawsze kierowca może to zrobić osobiście. Powodem może być m.in. brak czasu, prawa jazdy czy uszkodzenie mechaniczne, które nie kwalifikuje auta do jazdy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi firma Turek Michał Turzyński, która zajmuje się profesjonalnym transportem pojazdów na lawecie. Przedsiębiorstwa tego typu przyjmują zlecenia na przewozy aut również z zagranicy.

Procedura rejestracyjna

Zarówno nowe, jak i używane pojazdy nie mogą jeździć po polskich drogach bez dopełnienia formalności w lokalnym wydziale praw jazdy i rejestracji pojazdów. Nowy właściciel ma na to 30 dni. Ponieważ czas oczekiwania w urzędach zazwyczaj jest bardzo długi, warto dobrze przygotować się do tej wizyty i skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Do rejestracji samochodu z zagranicy wymagane są:

  • dokument potwierdzający własność pojazdu (może nim być umowa kupna-sprzedaży,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (zagraniczny),
  • karta pojazdu, która obowiązuje w kraju macierzystym,
  • oryginalne tablice rejestracyjne,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym.

Jeśli auto zostało sprowadzone z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, konieczne są też odprawa celna oraz opłacenie akcyzy w urzędzie celnym. Przygotowanie do rejestracji takiego samochodu wymaga też przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego. W urzędzie składa się je wraz z oryginałem.

Ponadto, stawiając się w urzędzie, również trzeba mieć przy sobie dokumenty. Zaliczają się do nich: dowód osobisty lub inny dokument tożsamości właściciela, paszport w przypadku cudzoziemca, umowa ubezpieczenia OC. Jeśli pojazd rejestruje przedsiębiorca, powinien on też mieć przy sobie zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub umowę spółki cywilnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz