Materiał Partnera

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie budynków mieszkalnych – i nie tylko – pianką poliuretanową PUR, jest coraz bardziej powszechne, wypierając standardowe działania oparte o wykorzystanie wełny mineralnej. Takie innowacje rynkowe są między innymi stosowane przy wykonawstwie dociepleń poddaszy. Pianka jest znacznie łatwiejsza w aplikacji, a także sprawniej redukuje tak zwane mostki termiczne przy krokwiach, które generują największe starty ciepła pomieszczeń na poddaszu.

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa

Obecnie w branży dociepleń budynków wyróżnia się dwa rodzaje pianek poliuretanowych. Pierwszym typem są te zamkniętokomórkowe, których współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,021-0,024 W/(mK), a drugim otwartokomórkowa o znacznie wyższych parametrach sięgających 0,036-0,040 W/(mK). W przypadku chęci dociepleń poddaszy pianką PUR, najczęściej wykorzystuje się zatem izolację otwartokomórkową, gdzie warstwa musi wyróżniać się grubością do około dwudziestu centymetrów. Ważne przy tym jest to, aby przy krokwiach wykonać znacznie wydajniejszą termoizolację pianki PUR. Wystarczy do tego zastosować większą grubość warstwy pianki.

Lekkość pianek PUR

Olbrzymią zaletą dociepleń poddaszy piankami poliuretanowymi, jest to, że posiadają one bardzo podobne wskaźniki przepuszczalności ciepła do wełny mineralnej, a są przy tym znacznie od niej lżejsze. W przypadku pianki PUR otwartokomórkowej waga wynosi od 8 do 10 kilogramów na metr sześcienny. W porównaniu z wełną jest to nawet o pięć razy lżejsza termoizolacja. Czy jest to jednak aż takie ważne? Odpowiedź jest uzależniona od stanu technicznego budynku, a także konstrukcji dachu. W niektórych przypadkach duże obciążenia nie są wskazane – mowa np. o adaptowanych strychach, które były budowane kilkanaście lat temu, a ich stan techniczny jest gorszy, niż ten charakterystyczny dla nowego budownictwa. Pianki poliuretanowe znalazły zatem swoje zastosowanie zarówno w izolacjach termicznych zewnętrznych, jak i wewnętrznych – głównie w przypadku termomodernizacji, niżeli izolacji termicznych pierwotnych.

Współpraca ze specjalistyczną firmą

W przypadku konieczności przeprowadzenia termoizolacji naszego budynku, a zwłaszcza poddasza bardzo ważne jest to, aby współpracować z szeroko wyspecjalizowaną firmą, która posiada status ekspercki w dziedzinie termomodernizacji oraz nowoczesnych pierwotnych systemów dociepleniowych. Polecanym przedsiębiorstwem, jest między innymi firma IzopurWolsztyn z siedzibą w Wolsztynie, która działa na terenie województw: wielkopolskiego i lubuskiego. Firma ma za sobą już wiele wykonanych zleceń dla klientów indywidualnych, czy biznesowych.

Opracowanie:
Wolsztyn, Kręta 10
tel. 794 128 542
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz