Artykuł sponsorowany

Ochrona środowiska to obowiązek każdego inwestora

Ochrona środowiska to obowiązek każdego inwestora

Decyzja środowiskowa, wydawana na podstawie prawa o ochronie środowiska, zwykle jest niezbędna do otrzymania pozwolenia na budowę. Jeśli więc planujemy jakąś inwestycję budowlaną, musimy zatroszczyć się o to, by nasz projekt spełniał wymagane przepisami normy. Ochrona środowiska to bardzo ważne zagadnienie, którego nie można lekceważyć. Jak dostosować się do obowiązujących norm?

Od początku prac

Podczas realizacji każdej większej inwestycji budowlanej niezbędny będzie ekspert z dziedziny ochrony środowiska. Niestety, wciąż często zdarza się, że inwestorzy i projektanci na pierwszym etapie inwestycji o tym zapominają. Rodzi to wiele problemów – jeśli okaże się, że projekt jest niezgodny z przepisami, będzie trzeba go zmienić, a to generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas realizacji inwestycji. Dlatego osoby zajmujące się wszelkiego rodzaju analizami i konsultacjami środowiskowymi warto włączyć do zespołu projektowego już na wstępnym etapie inwestycji.

– Coraz większe znaczenie, jakie przypisuje się aspektom środowiskowym w codziennym życiu, przejawia się koniecznością uwzględniania wymogów ochrony środowiska podczas realizacji nowo projektowanych przedsięwzięć. Zwiększająca się liczba formalno-prawnych uregulowań oraz wzrastająca ich szczegółowość utrudnia samodzielne wypełnianie obowiązków z zakresu ochrony środowiska przez przedsiębiorców, czy projektantów-architektów. Nasza firma pomaga przedsiębiorcom w tym zakresie – mówi ekspert w dziedzinie ochrony środowiska z firmy Pelagius Consulting K. Czechowski.

Po co konsultacje?

Specjalista z dziedziny ochrony środowiska pomoże nam w określeniu zależności pomiędzy planowaną przez nas inwestycją a normami i wymogami, jakie musimy spełnić. Korzystając z jego wskazówek bez trudu przygotujemy projekt w sposób, który umożliwi nam szybkie otrzymanie pozwolenia na budowę i realizację inwestycji. Zagadnienia związane z ochroną środowiska są dość skomplikowane i wymagają fachowej wiedzy. Można na przykład planować inwestycję przemysłowo-usługową na terenie, który w planach zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony właśnie na budynki tego typu. Pozornie sytuacja wydaje się jasna – nie powinno być problemów ze zgodą na budowę. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Znaczenie ma bowiem nie tylko lokalizacja inwestycji, ale także to, jakie zanieczyszczenia będzie ona generować. Poziom zanieczyszczeń czy hałasu musi być również dopasowany do otoczenia. Sąsiedztwo ma tu bardzo duże znaczenie. Projektanci często pomijają takie niuanse i wtedy projekt wymaga poprawek. Konsultacje z ekspertem ochrony środowiska pomogą nam tego uniknąć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz