Materiał Partnera

Ochrona przeciwpożarowa, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Ochrona przeciwpożarowa, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Ogień to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk. Co prawda potrafimy lepiej się przed nim zabezpieczyć ulepszając istniejące i tworząc nowe różnego rodzaju systemy przeciwpożarowe, które są niezbędne w każdym budynku, zarówno w domach mieszkalnych, jak również biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. Szybko wykrywają one zagrożenie i reagują, ograniczając rozprzestrzenianie się ognia, ale niestety bardzo rzadko można  przewidzieć jego pojawienie się.

Jak zabezpieczyć się przed ogniem

Systemy przeciwpożarowe w obiektach przede wszystkim mają na celu zabezpieczenie przebywających wewnątrz budynków ludzi i umożliwienie im ewakuacji, a także ochronę mienia i otoczenia. Podstawowy podział zabezpieczeń ogniochronnych dzieli je na bierne i czynne. W pierwszym przypadku mówimy tu  o działaniach, które podejmowane są, aby nie dopuścić do powstania pożaru. Zaliczyć do nich można wszelkiego rodzaju zabezpieczenia drewna, konstrukcji stalowych, systemów wentylacji, elewacji betonowych, kabli  itp. za pomocą różnego rodzaju impregnatów, zapraw lub osłon ogniochronnych. Ich zadaniem w przypadku pożaru jest opóźnienie jego rozprzestrzeniania oraz minimalizowanie strat poniesionych w wyniku działania ognia. Jeśli chodzi o zabezpieczenia czynne to mają one największe znaczenie dla ograniczania pożaru i jego negatywnych skutków. Istotną rolę odgrywają tu różnego rodzaju systemy zabezpieczenia przed zadymieniem, które pozwalają na pozbycie się dymu i ułatwiają ewakuację oraz zmniejszają ryzyko zatrucia. Bardzo ważnym elementem tego typu zabezpieczeń przeciwpożarowych są także różnego rodzaju systemy wykrywające i sygnalizujące pojawienie się ognia.  W przypadku pojawienia się zagrożenia uruchamiają one instalacje, które zaczynają oddymiać pomieszczenie oraz gasić ogień, a także zawiadamiają o zagrożeniu przebywające w pomieszczeniu osoby oraz odpowiednie służby ratunkowe.

Usługi przeciwpożarowe – zdajmy się na specjalistów

Najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z zabezpieczeniem przed ogniem jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Ustawodawca umieścił w niej obowiązki, które muszą być wypełniane przez zarządcę budynku lub właściciela nieruchomości. Nie musi on jednak samodzielnie wypełniać obowiązków nałożonych przez ustawę. Może nawiązać współpracę z firmą zajmującą się wykonywaniem usług w zakresie ochrony przeciwpożarowej, której pracownicy posiadają szeroką wiedzę na temat procedur i zapobieganiu zagrożeniom. Tego typu usługi przeciwpożarowe świadczy firma Fire-Staff, która ma swoją siedzibę w Ząbkach w województwie mazowieckim. W swojej ofercie mają projektowanie i wykonawstwo instalacji przeciwpożarowych, które obejmują między innymi systemy sygnalizacji pożarowej, mechaniczne systemy zabezpieczenia przed zadymieniem, grawitacyjne systemy oddymiania, oświetlenie awaryjne, przeciwpożarowe wyłączniki prądu oraz urządzenia tryskaczowe i zraszaczowe. Swoim klientom oferują również prowadzenie szkoleń i wykonywanie nadzorów związanych z przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych w firmach oraz instytucjach. Fire-Staff to doświadczenie, fachowe doradztwo i konkurencyjne ceny.

Warto pamiętać, że wszystkie te systemy i przepisy BHP mają przede wszystkim za zadanie chronić nasze zdrowie i życie. Dlatego warto je poznać, a w przypadku pożaru stosować się do odpowiednich zaleceń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz