Artykuł sponsorowany

Ochrona podatkowa, czyli bezpieczeństwo skarbowe osób zarządzających

Ochrona podatkowa, czyli bezpieczeństwo skarbowe osób zarządzających

Program powstał 15 lat temu w celu zapewnienia Przedsiębiorcom pomocy na wypadek kontroli podatkowej w ich firmach oraz bezpieczeństwa skarbowego im samym. Jak mówią osoby zarządzające firmami, z którymi rozmawiam, w obecnych czasach szczególnie to drugie zagadnienie jest dla nich kluczowe. Odpowiedzialność karnoskarbowa dotyka zawsze osoby, nawet gdy zarzuty są konsekwencją podatkowej działalności przedsiębiorstwa. Produkt ubezpieczeniowy zmniejsza konsekwencje związane z tym ryzykiem, chroni osoby, które podejmowały decyzje i działania w obszarze finansów i rachunkowości firmy.

Dla kogo jest ochrona skarbowa?

Art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości mówi, że za podatki w firmie odpowiada „kierownik jednostki”, czyli właściciel, zarządzający. Nie można tej odpowiedzialności przenieść, scedować na nikogo. Oznacza to, że bez względu na to, czy zatrudniamy księgową, czy korzystamy z biura rachunkowego, zawsze odpowiada osoba zarządzająca.

Nasze rozwiązania nie są dla tych, którzy łamią prawo podatkowe, czy popełniają przestępstwa skarbowe, ale dla tych wszystkich, którzy stosując przepisy prawa są narażeni na błędy, nieuczciwość kontrahentów, ale także czynniki zewnętrze, mogące w jeden dzień zmienić całe otoczenie biznesowe. Ostatnie wydarzenia związane z Covid-19 pokazały, że w jednej chwili dramatycznie może zmienić się perspektywa działania firmy. Trudno przewidzieć w takiej sytuacji, czy Zarządzający nie stanie przed dylematem podjęcia decyzji, która w kontekście przetrwania czy dalszego działania przedsiębiorstwa jest jak najbardziej słuszna, ale podatkowo może rodzić ryzyko i narażać go na odpowiedzialność karnoskarbową.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Osoba zarządzająca może mieć pewność, iż w trudniej sytuacji wszczęcia przeciwko niej postępowania karnego skarbowego, czy otrzymania na jego podstawie kary grzywny otrzyma pomoc finansową ubezpieczyciela. Nawet w takich przypadkach jak pomyłki w księgowaniu, błędne zakwalifikowania kosztu, pomyłki przy weryfikacji kontrahentów, błędne decyzje podatkowe czy nawet bezwiedny udział w tzw. karuzeli podatkowej.

Rozwiązania, jakie proponujemy Przedsiębiorcom, pozwalają im przede wszystkim „spać spokojnie”. Mogą oni czuć się bezpiecznie, nawet jeśli podatkowo popełnią błędy w decyzjach mających zapewnić płynność finansową firmie.

Joanna Przybylska opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych operatora produktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz