Artykuł sponsorowany

Obuwie skórzane - postaw na komfort i wygodę

Obuwie skórzane - postaw na komfort i wygodę

Stopa to niezwykle ważna część ludzkiego ciała o skomplikowanej budowie. Brak dbałości o stopy powoduje zmiany w jej budowie, a uszkodzenie nawet jednego elementu konstrukcyjnego tej części naszego ciała może spowodować spore problemy zdrowotne. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, najlepiej z naturalnej skóry, które zapewni nam komfort oraz prawidłowe ułożenie stopy, podczas codziennych spacerów.

Zalety butów ze skóry

Zarówno w przypadku kobiet, jak i w przypadku mężczyzn odpowiednio dobrane, wysokiej klasy obuwie stanowi niezwykle istotny element każdej stylizacji. Ważne przy tym, aby poza wyglądem były one również wygodne. I tu, bez względu na to jaką porę roku lub okazję mamy na myśli, doskonale sprawdza się obuwie skórzane. Warto pamiętać, że buty wykonane ze skóry nie bez powodu są jednymi z najstarszych rodzajów, jakie zna ludzkość.  Wynika to między innymi z faktu, że skóra naturalna jest doskonałym materiałem, który w swojej strukturze ma naturalne pory przepuszczające powietrze, dzięki czemu doskonale reguluje temperaturę. W związku z tym znakomicie sprawdza się w cieplejsze dni, zapewniając stopie suchość. Tego typu wymiana gazowa ma szczególne znaczenie także
w przypadku pocenia się. Obuwie wykonane ze skóry pozwala naszej skórze oddać na zewnątrz nadmiar ciepła, przez co stopa mniej poci się w ich wnętrzu. Zmniejsza to z kolei ryzyko rozwoju we wnętrzu buta bakterii oraz grzybów, które są przyczyną brzydkiego zapachu oraz mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Oprócz tego skórzane obuwie jest po prostu komfortowe i ma możliwość naturalnego dopasowywania się do stopy. Nie da się także ukryć, że wysokiej jakości skóra jest nie tylko atrakcyjna dla oka, ale przede wszystkim odporna na działanie czasu i czynników zewnętrznych, a dodatkowo pięknie się starzeje i z wiekiem zyskuje szlachetną patynę, która tylko dodaje jej stylu.

Skóra niejedno ma imię

Jeszcze jakiś czas temu liczba dostępnych fasonów butów wykonywanych ze skóry była mocno ograniczona możliwościami technologicznymi. Dziś współcześni producenci obuwia, tacy jak Rieker Polska Sp. z o.o., mogą zaoferować swoim klientom ogromny wybór różnego rodzaju butów. Warto przy tym pamiętać, że oprócz różnorodności modeli, w przypadku tego typu obuwia możemy mieć także do czynienia z różnymi rodzajami skór wykorzystywanych przy ich produkcji. Zdecydowanie najpopularniejszym typem jest skóra licowa, z której powstają buty gładkie, trwałe i odporne na powstawanie zabrudzeń. Doskonale sprawdzają się one jesienią i zimą, gdyż niestraszne im śnieg, deszcz czy błoto. Do niezwykle modnych należą także, tzw. skóry szorstkie, takie jak zamsz, welur czy nubuk. Wbrew pozorom to nie jedno i to samo. Zamsz to miękka i chłonna wyprawiona skóra, która nie posiada części licowej. Welur jest odmianą zamszu o wiele bardziej odporną na uszkodzenia niż nubuk. Nubuk natomiast to wyprawiona miękka skóra oszlifowana i polerowana. Nieco rzadziej wybieranym typem skóry, są eleganckie modele lakierowane. Zazwyczaj są to buty wizytowe, nie do noszenia na co dzień, ponieważ ulegają odkształceniom i szybko pojawiają się na nich rysy.

Jak dbać o buty skórzane

O obuwie skórzane powinniśmy dbać przez cały rok, ale szczególną uwagę na konserwację należy zwrócić w sezonie jesienno-zimowym. To wtedy właśnie jest ono szczególnie narażone na działanie wilgoci, błota, a także różnego rodzaju soli i chemii drogowej. Buty ze skóry wymagają delikatnego czyszczenia oraz impregnacji. Nie ich wolno myć ręcznie, ani prać w pralce. Wszelkie zanieczyszczenia typu błoto i piasek najlepiej usunąć miękką szczoteczką do obuwia, ewentualnie delikatnie wilgotną szmatką. Do skór gładkich stosuje się pasty lub kremy z dodatkiem wosku pszczelego, który nawilża materiał, nadaje mu pięknego połysku i chroni przez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku skór szorstkich dobrze sprawdzają się preparatu w sprayu. Naniesione równomiernie mogą nawet zmniejszyć ubytki koloru, chronią buty przed nasiąkaniem i osiadaniem na nich kurzu. Warto także pamiętać, że zarówno w procesie czyszczenia jak i renowacji koloru butów z zamszu niezbędna będzie specjalna szczotka, która przy czyszczeniu pomoże w dotarciu do wszystkich zabrudzonych włókien, a przy renowacji koloru ułatwi rozprowadzenie i wniknięcie pigmentu.

Buty z naturalnej skóry to gwarancja wygody i dobrego samopoczucia ich użytkowników, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się nimi przez wie lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz