Materiał Partnera

Obróbka skrawaniem – jak przebiega i jakie narzędzia są używane podczas całego procesu?

Obróbka skrawaniem – jak przebiega i jakie narzędzia są używane podczas całego procesu?
Nowoczesne metody obróbki konkretnego materiału dają nam możliwość nadania mu de facto dowolnego kształtu. Aby spełnić oczekiwania coraz bardziej wymagających odbiorców, zadbać trzeba przede wszystkim o najwyższą możliwą do osiągnięcia jakość. Wśród wielu dostępnych rozwiązań wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszy się obróbka skrawaniem. Co konkretnie warto o niej wiedzieć?

Obróbka skrawaniem – co warto o niej wiedzieć?

Swoją ogromną popularność obróbka skrawaniem zawdzięcza przede wszystkim uniwersalności zastosowania. Jeżeli trzymać się pojęcia definicyjnego, to jest to rodzaj obróbki ubytkowej, polegający na usuwaniu poszczególnych warstw naddatku obróbkowego i zamienianiu go na wióry. Metodę można zasadniczo podzielić na dwie kategorie. Mowa tu o obróbce wiórowej oraz ściernej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obróbką, wykonywaną przy zastosowaniu narzędzi o wcześniej zdefiniowanej geometrii i liczbie ostrzy, a powstające wióry, mają określony kształt.

Jeżeli zaś chodzi o obróbkę ścierną, to wykonuje się ją narzędziami o nieustalonej licznie ostrzy, które nie posiadają określonej geometrii. Rezultatem takiego stanu rzeczy, co wyda się oczywiste, są nieregularne drobiny. Dalszy podział obróbki skrawaniem oparty jest o wyznaczniki takie jak dokładność obróbki, metoda kształtowania powierzchni obrobionej, liczba przejść, stopień zmechanizowania procesu obróbki. Obecne zapotrzebowanie rynku sprawia, że w zdecydowanej większości przypadków, za precyzyjną obróbkę odpowiadają specjalistycznie zaprojektowane maszyny. Co jeszcze warto wiedzieć w tej kwestii?

Obróbka skrawaniem a kwestia narzędzi

Aby osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujące efekty, każdy warsztat, zajmujący się profesjonalną obróbką materiałów, musi mieć na swoim wyposażeniu najnowocześniejsze narzędzia, dzięki którym proces może przebiegać zarówno sprawnie, jak i bezpiecznie. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o nożach tokarskich, frezach HSS, płytkach tokarskich, frezach nasadzanych, piłach do metalu oraz nawiertakach. Nie można zapominać także o wiertłach, zarówno tych na chwycie stożkowym, jak i nasadowym. Głównym czynnikiem, bezpośrednio decydującym o tym, czy narzędzia tokarskie można uznać za wysokojakościowe, czy też nie, jest ich wytrzymałość mechaniczna oraz środowiskowa.

Dlatego właśnie, z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia, zdecydowanie warto skorzystać z oferty najbardziej renomowanych producentów. Mowa tu o firmach takich jak Szafara i Syn, które dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu wyposażeniu, od lat zapewniają swoim klientom kompleksowe wsparcie. Wszyscy zainteresowani mogą tutaj liczyć nie tylko na rzetelne doradztwo, ale także na terminowość wykonywanych usług.

Opracowanie:
Łyski 64
tel. 85 719 30 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz