Artykuł sponsorowany

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu nasz mózg interpretuje oraz reaguje na informacje, które docierają do niego za pośrednictwem zmysłów. Reakcje naszego ciała i umysłu są instynktowne. Jeśli ktoś nas dotknie, odwracamy się w jego kierunku, a gdy spostrzeżemy interesującego zjawisko, koncentrujemy na nim wzrok. Niestety czasem dochodzi do zaburzeń integracji sensorycznej. Niektóre informacje zmysłowe po prostu nie docierają do mózgu, który nie może wykonać swojego zadania.

Jak sprawdzić, czy dziecko cierpi na zaburzenia SI?

Zaburzenia SI możemy zaobserwować u naszych dzieci zwracając szczególną uwagę na ich zachowanie. Jeśli spostrzeżemy negatywne symptomy, warto udać się z pociechą do Małymi Krokami. Centrum Wspomagania Rozwoju Psychoruchowego Dziecka. Tam zostanie dokonana rzetelna diagnoza oraz poczynione zostaną odpowiednie kroki w celu dobrania najodpowiedniejszej terapii. Wspomniane negatywne symptomy to:

  • Nadwrażliwość na dotyk, smak lub powierzchnie przedmiotów – dziecko z taką nadwrażliwością będzie narzekało na zbyt szorstką fakturę ubranek czy ich obcisłość, na uwierającą metkę, szew czy kołnierz. Może także trzymać przedmioty nie całymi dłońmi, a tylko opuszkami palców, a także grymasić przy jedzeniu, preferując pokarmy chrupie lub miękkie ponad grudkowate czy lepkie.
  • Podwrażliwość na dotyk, smak lub powierzchnie przedmiotów – jest przeciwieństwem wyżej opisanego symptomu. Jeśli nasze dziecko potrzebuje silniejszego przytulenia, nie reaguje na skaleczenia czy zadrapania, a także zdaje się nieświadome lekkiego dotyku to znak, że może cierpieć na zaburzenia integracji sensorycznej. Dzieci z takimi objawami mogą być także agresywne, bo po prostu nie rozumieją bólu, jaki odczuwają inni.
  • Nadwrażliwość na ruch – dziecko unikające huśtawki, karuzeli, zjeżdżalni czy drabinek może być nadwrażliwe na ruch. Innym tego objawem jest choroba lokomocyjna oraz patologiczne unikanie ryzyka wykazywane przez powolność oraz niepewność w ruchach. Takie dziecko ma również kłopoty ze schodzeniem lub wchodzeniem po schodach.
  • Podwrażliwość na ruch – jako odwrotność powyższego symptomu, objawia się szczególnym upodobaniem dziecka do ekstremalnych zabaw podwórkowych, takich jak wiszenie głową w dół czy silne bujanie się na huśtawce, a także brakiem zawrotów głowy czy uwielbieniem dla trampolin oraz poziomych huśtawek.
  • Zaburzenia integracji sensorycznej – objawy motoryczne
  • Niskie napięcie mięśniowe – jeśli dziecko ma obwisłe ciało, pokłada się na stole przy siedzeniu, niedbale siedzi czy ma trudności z otwieraniem drzwi, niekoniecznie ma problem z mięśniami. Jego mózg może po prostu nie otrzymywać właściwych informacji, przez co mięśnie młodego człowieka nie zapewniają mu odpowiedniego wsparcia.
  • Słaba kontrola motoryczna – kłopoty z używaniem nożyczek, pisaków czy zapinaniem guzików, a także komunikacja za pomocą gestów, gdy język i usta zawodzą; symptomy te świadczą o słabej kontroli motorycznej, a ta może wynikać z zaburzeń SI.
Oceń artykuł (5)
2.8
Komentarze
Dodaj komentarz