Materiał Partnera

Obiekty użytku publicznego – sukces przestrzeni użytkowej

Obiekty użytku publicznego – sukces przestrzeni użytkowej

Obiekty sportowe – hale i stadiony, przychodnie zdrowia, szpitale, hotele, lokale gastronomiczne, laboratoria, biura, magazyny przemysłowe – wszystkie te obiekty wymagają szczególnego podejścia architektonicznego. Tworzone projekty muszą uwzględniać nie tylko walory estetyczne, jak jest to w przypadku budynków mieszkalnych, ale również szczególne wytyczne dotyczące użytkowych cech budynków. Zwrócenie uwagi na istotne szczegóły i tworzenie najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, to wyjątkowe wyzwanie dla biur architektonicznych.

Przestrzeganie wytycznych, a potrzeba kreatywności

Sztywne wytyczne, których muszą trzymać się architekci podczas tworzenia projektów budynków użytkowych, zależą ściśle od danego budynku i jego przeznaczenia. Uwzględnienie niezbędnych elementów, rozwiązań architektonicznych, a przede wszystkim użytkowych często może ograniczać w znaczny sposób architektów. Ograniczenia wynikające z przeznaczenia budynków użytkowych są najczęściej nie do przeskoczenia. Jakie możliwości w takim wypadku mają architekci, jeśli chodzi o wykorzystanie własnej kreatywności i wyjątkowych rozwiązań? Istnieje spore ograniczenie, jeśli chodzi w przypadku projektów uwzględniających zorganizowanie danej przestrzeni. Jednak specjaliści z firmy RAB, biura projektowego z Warszawy, wspominają, że w każdym projekcie pozostaje miejsce na uwzględnienie własnych, kreatywnych pomysłów, wyjątkowych rozwiązań, wykorzystanych nawet w najmniejszym calu. Często to właśnie wyjątkowe podejście architektoniczne danego biura, czy architekta, pozwala na dostosowanie jeszcze lepszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Dzięki temu, użytkowe budynki przestrzeni publicznej wcale nie muszą być nudne.

Wyjątkowe projekty – wyjątkowe budowle

Wiele oryginalnych przykładów z obecnie znanych rozwiązań architektonicznych dotyczy również budynków przestrzeni publicznej. Przykłady te potwierdzają, że wyjątkowe rozwiązania są możliwe również przy tworzeniu budowli publicznych. Zachowanie niezbędnych elementów projektu, wynikających z przeznaczenia i użyteczności danego budynku, jest często ściśle konieczne. Rozwiązania stosowane dla przykładu w szpitalach, muszą uwzględniać wszelkie normy bezpieczeństwa pacjentów, ułatwiać pracę lekarzom i pielęgniarkom, a także mieć na uwadze rozwiązania komunikacyjne, bardzo ważne w przypadku szpitali. Jednak przy zachowaniu koniecznych wytycznych, możliwe jest użycie kreatywności w elementach, które nie wymagają specjalnego podejścia.

Opracowanie:
Warszawa, Niedźwiedzia 8d lok. 2
tel. 22 853 87 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz