Artykuł sponsorowany

Obcinanie psich pazurów – jak to zrobić?

Obcinanie psich pazurów – jak to zrobić?

Psie pazury są niczym paznokcie u człowieka. Rosną bez przerwy i przez całe życie. Spacerując po trawniku bądź pokojowym dywanie nie mogą ich zetrzeć. Powierzchnia jest bowiem zbyt miękka. Obcinanie pazurów staje się więc koniecznością, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o czworonoga. Zbyt długie pazury utrudniają prawidłowe ruchy, wywierając negatywny wpływ na mięśnie i stawy zwierzęcia. Ponadto mają skłonności do wbijania się w skórę, co może prowadzić do groźnych powikłań.

Kiedy i czym obcinać psie pazury?

Aby dowiedzieć się, czy nadeszła pora na mały zabieg, właściciele czworonogów muszą nadstawić ucho. Jeśli podczas chodu psa po chodniku lub parkiecie słyszalny będzie stukot – pazury trzeba bezzwłocznie skrócić. Obcinanie Obcinanie psich pazurów powinno odbywać się regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie. Nie jest to jednak regułą. Tempo ich wzrostu to już bowiem kwestia indywidualna każdego zwierzęcia. Zależy od rasy, diety czy aktywności psa.

Na rynku odnajdziemy kilka narzędzi dedykowanych obcinaniu pazurków. Najczęściej używa się cążek, które może zakupić w sklepie zoologicznym czy gabinecie weterynaryjnym. Dzięki różnym rozmiarom można łatwo je dostosować do gabarytów zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem jest też gilotynka. Po włożeniu do niej pazura urządzenie wystarczy po prostu delikatnie ścisnąć. W przypadku psów niewielkich rozmiarów sprawdzą się też nożyczki. Ich antypoślizgowa rączka zapewnia mocny chwyt i precyzyjne cięcie.

Jak prawidłowo obcinać psie pazury?

Zanim przystąpimy do zabiegu, musimy znaleźć odpowiednią pozycję. Powinna być ona wygodna, zarówno dla nas, jak i dla naszego psa. W przypadku gdy zwierzę posiada bardzo stwardniałe pazury, trzeba je najpierw solidnie namoczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabieg połączyć z kąpielą.

Psie pazury obcina się stopniowo, po 2-3 milimetry od góry do dołu. Najlepiej jest dokonywać cięcia pod kątem 45º w stosunku do podłoża. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą ostrą linię, nasze ruchy powinny być szybkie i zdecydowane – inaczej pies, wyczuje naszą niepewność i ucieknie z miejsca.

Pazur przycina się do momentu, gdy na jego środku pojawia się owalny kształt. Dalsze działanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Nie musimy od razu obcinać wszystkich pazurów jednego dnia. W przypadku gdy zwierzę zbyt mocno się stresuje, należy spasować. Metodą małych kroków doprowadzimy wygląd psa do porządku.

Jeśli nie czujemy się pewnie przy obcinaniu psich pazurów, możemy skorzystać z usług profesjonalistów. Ten i wiele inne zabiegów pielęgnacyjnych oferuje klinika weterynaryjna AviMedicus.

Co robić po obcięciu pazurów?

Po skróceniu pazurków przychodzi pora na wygładzenie ostrych końcówek. Nie chcemy przecież, aby potem wbijały się w dywan czy poduszki. Aby nadać im odpowiedni kształt, stosuje się szlifierki i pilniki. Posiadają one odpowiednie zabezpieczenia, chroniące wciągnięcie sierści do środka maszyny. Należy również upewnić się, czy dźwięk urządzenia nie budzi w zwierzęciu niepokoju.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz