Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w stolicy i wielu innych polskich miastach przygotowane zostały liczne wydarzenia upamiętniające tę ważną datę w historii Polski – koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty czy spektakle. Przypomnij sobie najważniejsze informacje na temat Powstania Warszawskiego i dowiedz się, co dzieje się w Warszawie na przełomie lipca i sierpnia.

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, w tzw. Godzinę „W”. Oddziały Armii Krajowej zaatakowały niemieckie wojska okupujące Warszawę. 

Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W wyniku walk zginęło wielu powstańców i cywilów, a zabudowa Warszawy, w tym liczne zabytki, zostały doszczętnie zniszczone. W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania.

Ile trwało Powstanie Warszawskie?

Przyjmuje się, że Powstanie Warszawskie trwało w sumie 63 dni i zakończyło się 2 października zaprzestaniem działań ofensywnych przez Armię Krajową. Oficjalne zawieszenie broni zostało ogłoszone 3 października.

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie

Już 27 lipca o godz. 21:00 odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego. Impreza jest jednym z największych biegów w stolicy. Na biegaczy czekają dwa dystanse – na 5 lub 10 kilometrów, a w biegu weźmie udział 13 tysięcy uczestników. Kibice również mogą skorzystać z licznych atrakcji, m.in. planowane są rekonstrukcje historyczne i spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji rocznicy przygotowało ciekawe wydarzenia. W czasie obchodów zarówno miłośnicy muzyki i teatru, jak i najmłodsi zainteresowani historią znajdą coś dla siebie. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na przełomie lipca i sierpnia:

 • 27 lipca o godz. 21:00 w Parku Wolności odbędzie się koncert „Powstawanie” MIUOSH & FDG. Orkiestra + Wojciech Waglewski X Bela Komoszyńska X Natalia Grosiak X Daria Ryczek X Mateusz Konieczny.
 • 28 lipca odbędzie się Fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”: „Przed Godziną W”, a o 18:00 rozpocznie się msza święta, w której udział wezmą Powstańcy oraz harcerze.
 • 29 lipca o 10.30 będzie miała miejsce uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, o 16.00 odbędzie się spotkanie Prezydenta m.st. Warszawy z Powstańcami Warszawskimi. Tego dnia zostanie otwarta wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”.
 • 30 lipca o 8.00 rozpocznie się uroczysty apel rozpoczynający Zlot Harcerski w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, a o 11 odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydentem m.st. Warszawy.
 • 31 lipca na placu Krasińskich odbędzie się o 18.00 uroczysta polowa msza święta przy pomniku, następnie o 19.00 uroczysty Apel Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego. O 20.30

  będzie można posłuchać koncertu „Tak, tęsknię”: „Warszawa jest smutna bez Ciebie”. Wszystkie wydarzenia odbywają na pl. Krasińskich.

 • 1 sierpnia przez cały dzień już od godziny 9:00 będą odbywać się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu, m.in. wspólne śpiewanie piosenek na pl. Piłsudskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” o godzinie 20:30.

 • Od 2 do 5 sierpnia codziennie o 20:00 będzie można oglądać spektakl teatralny „Król Lear” Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • 3 sierpnia o 17.00 odbędzie się przejazd rowerami szlakiem Batalionu „Parasol”.
 • 4 sierpnia o 11.00 organizowane jest spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi „Pomagamy i chronimy – służby pomocnicze w Powstaniu Warszawskim”.
 • 5 sierpnia o godzinie 19:00 rozpocznie się Marsz Pamięci.

Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło: Wikipedia, Muzeum Powstania Warszawskiego, Aktywna Warszawa
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz