Artykuł sponsorowany

O ewidencji środków trwałych z biurem księgowym Elżbiety Podbielskiej i Renaty Krysiak

O ewidencji środków trwałych z biurem księgowym Elżbiety Podbielskiej i Renaty Krysiak

Prowadzenie firmy to szereg formalności związanych z księgowością, a w sytuacji, w której biznesmen zatrudnia pracowników – również z kadrami i płacami. Do tej listy należy dołączyć również ewidencję środków trwałych. Co przedsiębiorca może zaliczyć do środków trwałych w firmie, na czym polega ich ewidencja i dlaczego ten proces warto powierzyć specjalistom z biura księgowego Elżbiety Podbielskiej i Renaty Krysiak?

Środki trwałe w firmie

Wyróżnia się aż dziesięć grup, którymi oznacza się środki trwałe. Do każdej  nich przypisana jest określona cyfra i tak na przykład pod pozycją 0 kryją się grunty, ale budynki należą już do grupy 1. Grupa 3. to kotły oraz maszyny energetyczne, natomiast 4. – urządzenia, aparaty i maszyny ogólnego zastosowania. Co zalicza się do tej grupy? Między innymi piece przemysłowe oraz wymienniki ciepła, ale także sprzęt komputerowy. Grupa 5. to maszyny, aparaty i urządzenia specjalistyczne, do których zalicza się na przykład urządzenia do produkcji wyrobów z metali, obróbki drewna czy robot ziemnych, a także maszyny rolnicze i przeznaczone do gospodarki leśne.

Pod numerem 6. kryją się urządzenia techniczne. Tutaj z kolei należy zaliczyć urządzenia sygnalizacyjne i alarmowe, telefony, klimatyzatory czy wagi przemysłowe. Grupa 7. to z kolei środki transportu – nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również wózki jezdniowe, przyczepy, naczepy, motocykle, a nawet pojazdy szynowe, takie jak tramwaje czy pociągi. Grupa 8. Obejmuje narzędzia, ruchomości i wyposażenie, które nie zostały zakwalifikowane do żadnej z powyższych grup. Pod tym pojęciem kryje się sprzęt biurowy czy laboratoryjny oraz wszystkie materiały, służące oświacie, służbie zdrowia czy placówkom kulturalnym. Grupa 9. To tak zwany inwentarzy żywy, czyli zarówno psy obronne w niewielkiej firmie, jak i całe stada zwierząt w zakładach produkcyjnych.

Na czym polega ewidencja środków trwałych?

Nie każdy pracodawca musi jednak zaprzątać sobie głowę kwalifikację środków trwałych, która przyda mu się przede wszystkim przy okazji ewidencji. Ten proces można zawierzyć jednak doświadczonym specjalistom, którzy poradzą sobie z tym zadaniem nie tylko szybciej, ale i lepiej. Wykonaniem ewidencji środków trwałych może zająć się biuro księgowe Elżbiety Podbielskiej i Renaty Krysiak, które mieści się w Ząbkach. Fachowcy będą pamiętać o tym, by każdy wpis umieszczony w księdze ewidencyjnej był opatrzony liczbą porządkową oraz datą nabycia i przyjęcia do użytkowania. Nie zapomną również symbolu Klasyfikacji Środków Trwałych, zaznaczeniu wartości początkowej oraz stawki amortyzacyjnej. Ewidencja środków trwałych to również stałe aktualizacji danych, które widnieją w dokumentach. Tym również chętnie zajmą się specjaliści z biura księgowego w Ząbkach. Nie ma więc potrzeby, by biznesmen zawracał sobie głowę sporządzaniem tego typu spisu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz