Artykuł sponsorowany

O czym trzeba pamiętać, decydując się na rozbiórkę budynku?

O czym trzeba pamiętać, decydując się na rozbiórkę budynku?

Nie da się ukryć, że na każdy budynek przychodzi kiedyś czas. Niebezpieczne pustostany, na których miejscu mają powstać nowe obiekty, trzeba po prostu usunąć. Jakie wówczas należy spełnić wymagania, aby wszystko odbyło się zgodnie z Prawem budowlanym i z przepisami BHP? Trzeba pamiętać, że każda rozbiórka niesie ze sobą szereg wymogów, jakie należy spełnić, ponieważ traktowana jest jako jeden z rodzajów robót budowlanych.

Jak do wyburzania ma się Prawo budowlane?

Zapoznając się z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, można zauważyć, że nie istnieje konkretna definicja rozbiórki budynku. Jednak artykuł 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414) określa, że wyburzanie budynku należy traktować jako jeden z rodzajów robót budowlanych, co w praktyce oznacza, że trzeba zastosować określone przepisy i spełnić jasno sprecyzowane wymogi.

Skoro wyburzanie jest jednym z rodzajów robót budowlanych, należy mieć na uwadze, że niesie to za sobą konieczność stosowania się do określonych przepisów administracyjnych. Związane jest to także z karami, jeżeli odpowiednie procedury nie zostaną wdrożone.

Czy trzeba mieć pozwolenie na rozbiórkę?

Choć w myśl prawa budowlanego, na rozbiórkę należy mieć pozwolenie, istnieją obiekty, które nie wymagają tego dokumentu. Należą do nich:

  • budowle i budynki, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków, a tym samym nie są objęte nadzorem konserwatora,

  • obiekty, które nie są wyższe niż 8 metrów; warto również pamiętać o granicy działki, która powinna znajdować się od tego budynku w połowie jego wysokości,

  • budynków i urządzeń budowlanych, do których stworzenia nie było wymagane pozwolenie na budowę.

Mając powyższe na uwadze, warto jednak zgłosić chęć wyburzenia do właściwego organu. W zgłoszeniu rozbiórki należy uwzględnić zakres robót oraz sposób ich wykonania. Organ, do którego zostanie zgłoszona rozbiórka, po zapoznaniu się ze sprawą może nałożyć na właściciela obiektu obowiązek uzyskania specjalnego pozwolenia na rozbiórkę obiektów, jeżeli może mieć ona wpływ na środowisko naturalne, wody gruntowe lub wymaga spełniania jasno określonych warunków, które dotyczą wyburzania obiektów.

Oferta firmy Silvva

Firma Silvva specjalizuje się w profesjonalnych usługach rozbiórkowych. Założona została w 2016 roku przez Sylwestra Jarosza, a jej siedziba znajduje się w Godziszowie Trzecim, w województwie lubelskim. Oferuje szeroki zakres usług, takich jak rozbiórka budynków gospodarczych, wiat, szop oraz stodół. Przeprowadza również demontaż konstrukcji murowanych i drewnianych oraz prowadzi skup starego drewna w atrakcyjnych cenach. Akceptuje deski obiciowe, krokwie, bale płaskie oraz deski podłogowe. Serdecznie zapraszamy do korzystania z usług firmy.

Opracowanie:
Godziszów Trzeci 66
tel. 882 065 186
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz