Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać przy montażu instalacji elektrycznej w domu?

O czym pamiętać przy montażu instalacji elektrycznej w domu?

Instalacja elektryczna to układ niezwykle ważny dla użytkowników domu jednorodzinnego, pozwala bowiem zasilić wiele urządzeń codziennego użytku. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez prądu, który jednak nadal pozostaje niebezpieczny w sytuacji, gdy instalacja nie jest odpowiednio wykonana. Jakich błędów trzeba się zatem ustrzec i o czym pamiętać przy montażu układu odpowiedzialnego za doprowadzenie prądu do pomieszczeń?

Właściwe przewody i ich poprawne rozmieszczenie

Kluczowym elementem każdej instalacji elektrycznej są przewody. To właśnie dzięki nim prąd trafia do punktów odbioru, czyli gniazdek. Przewody można w domu jednorodzinnym ukryć w ścianach, stosując metodę podtynkową. W takim układzie kable muszą być osłonięte specjalnymi peszlami, co pozwoli na naprawę ewentualnej awarii bez konieczności skuwania tynków. Przewody w instalacji elektrycznej można też umieścić natynkowo lub metodą wtynkową, która jest obecnie najczęściej wybierana przez inwestorów.

W takiej sytuacji dobrze jest oznaczyć punkty, w których znajdują się kable. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego uszkodzenia kluczowych elementów instalacji np. w trakcie remontu. Przewody muszą mieć też odpowiedni przekrój. Inne wybiera się bowiem do oświetlenia, inne natomiast do gniazdek o przeznaczeniu ogólnym. Właściwie dopasują i zamontują przewody instalacji elektrycznej specjaliści z firmy Prompto - Instalacje Janusz Mielczarek. Fachowcy będą w stanie zadbać również o montaż odpowiedniej liczby gniazd wtykowych na jeden obwód elektryczny. Dlaczego jest to ważne?

Jak oszacować wydajność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu powinna zapewnić moc wystarczającą do zasilania wszystkich znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz urządzeń na prąd. Specjaliści zajmujący się montażem takich układów są w stanie oszacować planowane zapotrzebowanie na energię elektryczną i dzięki temu przygotować instalację tak, by była ona odpowiednio wydajna. Przekłada się to na ilość gniazd wtykowych w jednym obwodzie. Jest to istotna kwestia, ponieważ właściwe dopasowanie liczby obwodów i gniazd pozwala uniknąć przepięć.

Najrozsądniejszym wyjściem jest przygotowanie osobnych obwodów dla urządzeń, których zapotrzebowanie na energię jest największe. Pamiętać będą o tym fachowcy zajmujący się montażem instalacji elektrycznych, rozprowadzając je jednocześnie w taki sposób, by punkty odbioru w postaci gniazdek były umieszczone w komfortowych dla użytkowników domu miejscach. Dzięki temu korzystanie z urządzeń zasilanych prądem będzie zarazem komfortowe, jak i bezpieczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz