Materiał Partnera

O czym należy pamiętać przy wyborze firanki?

O czym należy pamiętać przy wyborze firanki?

Wbrew obiegowej opinii dobór konfekcji okiennej to niełatwa sprawa. Należy wziąć bowiem pod lupę wiele czynników i wszystko ostatecznie przeanalizować. W poniższym artykule przedstawimy garść porad dotyczących doboru odpowiedniej firanki do wnętrza oraz stylu aranżacyjnego danego pomieszczenia i spróbujemy podpowiedzieć, jaką długość oraz rodzaj materiału będzie najlepiej prezentował się na twoim oknie.

Określ rodzaj pomieszczenia

Przy doborze firanki pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest rodzaj pomieszczenia, czyli w praktyce oznacza to, iż musimy określić np. czy jest to salon, pokój dziecięcy czy kuchnia oraz w jakiej kolorystyce i w jakim stylu aranżacyjnym dane pomieszczenie jest utrzymane tak, by jak najlepiej dobrać odcień i zdobienia naszej firanki. Jeśli np. nasz salon jest skromny i jasny, to możemy sobie pozwolić na kontrast w postaci bogato zdobionych firanek. Jeśli natomiast samo wnętrze jest ciemne, to warto postawić na konfekcję, która rozjaśni je i ożywi. Jeśli z kolei nasz pokój jest utrzymany w określonym stylu np. glamour, nowoczesnym, rustykalnym czy retro, to firanki powinny także odpowiadać temu stylowi. Pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu zasady harmonii oraz spójności.

Określ długość firanki

Wielkość okna to kolejna ważna sprawa, której przed ostatecznym wyborem firanki należy się przyjrzeć, aby odpowiednio dobrać długość konfekcji okiennej. Mamy tu do wyboru trzy opcje:

  • Firankę sięgającą do połowy okna (czyli do parapetu) – to rozwiązanie jest dobre
  • Firankę sięgającą do podłogi
  • Firankę sięgającą poniżej linii parapetu.

Przy wyborze jednego z powyższych wariantów należy kierować się doborem dekoracji okiennych. Większej objętości firanka będzie także efektowniej się prezentowała, jednak jeśli mamy do czynienia z małych gabarytów pomieszczeniem, to firana do podłogi może być przytłaczająca. Nie jest to także dobre rozwiązanie do pokoiku dziecięcego ze względu na niepraktyczność – dzieci mogą łatwo zahaczyć o taką konfekcję podczas zabawy, a także jest ona trudniejsza w utrzymaniu w czystości. Jeśli chodzi o idealne proporcje firanki, to przyjmuje się, że stosunek jej szerokości powinien wynosić 1:2 lub 1:2,5 – krotności.

Firanki do małych pomieszczeń

Do pomieszczeń niewielkich gabarytów można zastosować pewne triki, które optycznie powiększą przestrzeń. Pomogą nam w tym firanki mocno marszczone lub wykonane z drapowanych tkanin. Pamiętajmy jednak, aby szerokość tkaniny była większa niż długość karnisza (dwu lub trzykrotnie).

Gdzie można zakupić piękne firanki?

Firma Retro ma w swojej bogatej ofercie między innymi piękne firany wykonanych z tkanin renomowanych producentów takich jak Eurofioran, Ozlem, Sama, Sapgnolo, Aurelia itp. Dzięki swojemu kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w branży oraz stałemu szlifowaniu kunsztu, mogą być Państwo pewni uzyskania produktów najwyższej jakości.

Opracowanie:
Police, Spółdzielców 43
tel. 501 523 767
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz