Materiał Partnera

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z dużym wysiłkiem i jeszcze większym nakładem finansowym. Posiadanie własnego i wygodnego miejsca do życia to potrzeba każdego człowieka, a dopasowany do naszych potrzeb dom  z ogrodem to marzenie nie jednej osoby. Co warto wiedzieć jeszcze przed podjęciem inwestycji, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Wybór odpowiedniej działki

Decydując się na budowę domu należy zacząć od wyboru odpowiedniej działki. Większość z nas kieruje się głównie jej powierzchnią, choć nie mniej istotny jest kształt i lokalizacja. Parcela o nietypowych wymiarach może znacząco utrudnić budowę i wymusić zastosowanie rozwiązań, na które nie byliśmy przygotowani. Ponadto problemy mogą pojawić się już na etapie projektowania domu, co popsuje radość z całej inwestycji. Zanim dokonamy ostatecznego zakupu działki, koniecznie sprawdźmy jej stan prawny w księdze wieczystej. Dobrze też wykonać analizę składu gruntu, by upewnić się, że w wybranym miejscu może powstać dom. Sprawdźmy również plan zagospodarowania przestrzennego, który jest cennym źródłem informacji o planowanych inwestycjach na danym terenie.

Projekt domu

Wybór projektu domu to pierwszy krok do urzeczywistnienia swoich marzeń. Ze statystyk wynika, że najczęściej decydujemy się na zakup gotowego projektu od architekta. Jest to rozwiązanie dostępne od ręki i w akceptowalnej cenie. Jednak jak przekonuje specjalista z biura architektonicznego Izomorfis – przygotowanie projektu domu na indywidualne zamówienie ma dużo więcej zalet. Przede wszystkim pozwala na idealne dostosowanie budynku do potrzeb naszej rodziny. Już na etapie projektowania możliwe jest również zoptymalizowanie kosztów całej budowy. Ponadto od początku mamy wpływ na to, jak będzie wyglądał dom, a wszelkie wątpliwości związane z realizacją inwestycji, możemy na bieżąco konsultować z profesjonalistami. Zmiany naniesione na gotowe projekty, często wiążą się ze wzrostem wydatków na realizację inwestycji.

Koszty i formalności

Planując budowę domu jednorodzinnego dobrze jest rozplanować każdy etap budowy w oparciu o kosztorys inwestorski. Obrazuje on poszczególne wydatki, związane z budową oraz stanowi podstawę do negocjacji z wykonawcami. W połowie roku 2015 został zniesiony obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jest to dobra wiadomość dla wielu inwestorów, ponieważ, aby ruszyć z realizacją inwestycji wystarczy przedłożyć w urzędzie stosowne dokumenty i zadbać o to, by budowa nie była szczególnie uciążliwa dla pobliskich mieszkańców.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz