Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać planując rozbiórkę lub wyburzenie budynku? Tech Bud

O czym należy pamiętać planując rozbiórkę lub wyburzenie budynku? Tech Bud

Potrzeba usunięcie istniejącego budynku z terenu naszej działki to sytuacja, z którą wbrew pozorom spotyka się wielu właścicieli nieruchomości. Powodem tego typu działań może być zły stan techniczny istniejącego obiektu, a niekiedy wynika to z faktu, że jest on stary, nieatrakcyjny, bądź też nieodpowiednio umiejscowiony na terenie naszej działki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jego wyburzenie lub przeprowadzenie prac rozbiórkowych.

Wyburzanie czy rozbiórka?

Usunięcie budynku lub innego obiektu budowlanego z terenu nieruchomości wymiennie określane jest mianem rozbiórki lub wyburzenia. Warto jednak pamiętać, że o ile cel tych działań jest taki sam, czyli pozbycie się niewygodnej budowli lub jej pozostałości z naszej działki, o tyle pod względem przebiegu i sposobu przeprowadzenia prac likwidacyjnych różnią się one od siebie. Dlatego też warto wiedzieć na czym polegają te różnice, a o za tym idzie:

  • prace rozbiórkowe - to pojęcie, które funkcjonuje znacznie dłużej niż ma to miejsce w przypadku wyburzania. Wynika to z faktu, że stosowano je jeszcze w czasach gdy większość tego typu prac wykonywano ręcznie. O rozbiórce mówimy najczęściej w przypadku mniejszych obiektów, o stosunkowo niewielkiej kubaturze, gdzie poszczególne elementy rozbieranego budynku lub niektóre materiały pochodzące z prac rozbiórkowych planowano ponownie wykorzystać. Warto jednak pamiętać, że rozbiórka ręczna nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona i opłacalna,

  • wyburzanie budynków - w przeciwieństwie do prac rozbiórkowych wyburzanie oznacza najczęściej kompleksową destrukcję obiektu, podczas której wykorzystywane są zazwyczaj specjalistyczne maszyny wyburzeniowe, takie jak na przykład dźwigi, koparki, spychacze, kule wyburzeniowe itp. Niekiedy także likwidacja obiektu przeprowadzana jest przy pomocy materiałów wybuchowych. Nie da się ukryć, że wyburzanie stanowi zdecydowanie szybszą metodę na pozbycie się niechcianej lub zagrażającej nam budowli, niż ma to miejsce w przypadku rozbiórki ręcznej.

Co na to przepisy?

Usunięcie obiektu budowlanego z terenu naszej nieruchomości wymaga dopełnienia pewnych formalności. Warto o tym pamiętać, gdyż sam fakt, że jesteśmy właścicielem działki, na której znajduje się budynek do rozbiórki nie daje nam prawa aby zlikwidować go bez odpowiednich zezwoleń. Dlatego też zanim wpuścimy na teren firmę oferującą usługi wyburzeniowe, taką jak na przykład firma budowlana Tech Bud, musimy sprawdzić co na ten temat mówią obowiązujące przepisy. Wynika to z faktu, że tego typu prace nie zawsze wymagają uzyskania specjalnego pozwolenia. Niekiedy wystarczy jedynie zgłoszenie rozbiórki do urzędu. Z taką sytuacją mamy do czynienia gdy:

  • budynek, który chcemy rozebrać ma wysokość poniżej 8 m i jeżeli znajduje się on w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa jego wysokości,

  • obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani nie jest objęty ochroną konserwatorską,

  • budowla przeznaczona do rozbiórki należy do tych na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W takim przypadku w zgłoszeniu określamy rodzaj, zakres i sposób prowadzenia prac mających na celu likwidację obiektu. Jeżeli w ciągu 30 dni nie otrzymamy żadnej odpowiedzi oznacza to, że możemy zacząć prace rozbiórkowe. Jeśli jednak budynek, który chcemy rozebrać, nie spełnia powyższych kryteriów ciąży na nas obowiązek uzyskania niezbędnych zezwoleń. Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć:

  • pisemną zgodę właściciela obiektu,

  • mapę usytuowania obiektu,

  • pisemną informację o zakresie prac i metodzie ich przeprowadzenia,

  • informację o planowanych zabezpieczeniach w czasie wykonywanych prac,

  • pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, np. konserwatora zabytków,

  • projekt rozbiórki obiektu, w przypadku gdy taką potrzebę zgłosi starosta.

Prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe, oprócz niezbędnych zezwoleń, wymagają również odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, a niekiedy także specjalistycznych maszyn oraz narzędzi, co pozwoli na przeprowadzenie ich zgodnie zobowiązującymi procedurami, a przede wszystkim w sposób bezpieczny dla ludzi i mienia.

Firma budowlana Tech Bud - oferty

Tech Bud działa na rynku już od 20 lat i specjalizuje się w przygotowywaniu terenu pod inwestycje. Firma zatrudnia doświadczonych pracowników oraz korzysta z ciężkiego sprzętu, co pozwala na realizację nawet najtrudniejszych zleceń. W ofercie znajdują się również wyburzenia różnego rodzaju obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, magazyny, domy, kamienice czy konstrukcje inżynieryjne. Tech Bud zajmuje się rozbiórkami obiektów różnego typu - ceglanych, betonowych, drewnianych i konstrukcji metalowych. Po wykonanej pracy zbiera gruz i inne odpady oraz wywozi je ciężarówkami. W ramach działań przeprowadza również niwelację terenu oraz wykonuje prace ziemne, w tym m.in. kopanie wykopów pod fundamenty, przyłącza elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz