Materiał Partnera

O czym musi pamiętać cudzoziemiec szukający pracy w Polsce?

O czym musi pamiętać cudzoziemiec szukający pracy w Polsce?

Rynek polski otworzył się na cudzoziemców i stwarza coraz więcej możliwości dla nich. Trudna sytuacja materialna na wschodzie, przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych pracą w Polsce. Co zrobić, aby otrzymać legalną pracę w Polsce? Jakie są zasady obowiązujące obcokrajowców? Gdzie szukać porady i pomocy? O czym bezwzględnie należy pamiętać?

Zasady zatrudnienia w Polsce dla cudzoziemców

Sprawą zasadniczą jest praca legalna. Niektórym może się wydawać, że więcej zarobią pracując nielegalnie. Nic jednak bardziej mylnego. Wystarczą problemy ze zdrowiem, aby szybko przekonać się, że brak ubezpieczenia może mieć fatalne skutki. Poza tym, za pracę nielegalną można otrzymać karę o wysokości minimum 1000 złotych wraz z decyzją o powrocie do kraju. Dobra passa może szybko się skończyć. Podobnie i pracodawca – naraża się na odpowiedzialność karną. Co więc powinien zrobić cudzoziemiec przyjeżdżający do Polski w celach pracowniczych? Zadbać o pracę legalną. Z kolei do obowiązków pracodawcy należy zagwarantowanie dokumentów uprawniających pozwolenie na pracę, zezwalające na pobyt w określonym czasie i umożliwiających wydanie wizy. Prawo polskie zezwala na zatrudnienie cudzoziemców, którzy przebywają w kraju legalnie oraz posiadają zezwolenie na pracę w Polsce (nie zawsze jest ono wymagane) oraz na pobyt czasowy i pracę. Zdecydowanie, nie może podjąć się pracy przebywając w kraju na wizie turystycznej. Najlepszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest skierowanie się do profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy typu Kijów Trade Plus Sp. z o.o., specjalizującej się w wyszukiwaniu pracy dla osób z Ukrainy, ale także z Rosji, Mołdawii czy Białorusi. Biuro pracy pomaga w znalezieniu pracy fizycznej, sezonowej, czy tymczasowej.

W czym pomaga agencja pośrednictwa pracy?

Udanie się do sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy dla pracowników z Ukrainy pozwala poczuć się bezpieczniej w nieznanym kraju. W biurze pracują osoby znające język ukraiński, czy rosyjski, więc osobom z krajów wschodnich łatwo będzie się z nimi skomunikować. Ponadto, otrzymamy całą bazę różnorodnych ofert pracy w Polsce dla osób z Ukrainy, których nie musimy szukać sami (zwłaszcza, kiedy nie znamy dobrze języka i generalnie nie orientujemy się w danym kraju).  Agencja pomaga także pracownikowi na każdym etapie rekrutacji – pomoże napisać CV, wybrać odpowiednią ofertę pracy, załatwić wszelkie formalności związane z pracą i pobytem, znaleźć zakwaterowanie, czy rozwiązać różne trudności z pracodawcą. Często także pomaga potwierdzić kwalifikacje w Urzędzie Dozoru Technicznego. Pracodawcy z Polski chętnie zatrudniają „poleconych i sprawdzonych klientów”, więc chętnie współpracują z agencjami pracy dla cudzoziemców

Opracowanie:
Warszawa, al. Solidarności 75 lok. 26
tel. 570 616 141
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz