Materiał Partnera

O co zapytać geodetę? Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego fachowca

O co zapytać geodetę? Podpowiadamy, jak znaleźć dobrego fachowca

Geodeta jest niezbędny na każdym placu budowy. Powinien się tam pojawić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz po ich zakończeniu. Jak wybrać dobrego fachowca, który profesjonalnie wykona wszystkie niezbędne pomiary i nie zażąda za to od nas majątku? Podpowiadamy, o co warto zapytać geodetę, zanim zdecydujemy się na jego usługi. Ten krótki poradnik pomoże wybrać najlepszego fachowca.

Geodeta – kto to taki?

Żeby wykonywać zawód geodety, trzeba dysponować odpowiednimi uprawnieniami. Zdobywa się je podczas specjalnego egzaminu państwowego. Uprawnienia geodety mogą być różnego typu – w sumie egzaminy dotyczą siedmiu różnych zakresów uprawnień. Jeśli jednak szukamy geodety potrzebnego podczas budowy domu, wystarczy nam fachowiec z pierwszym i drugim zakresem uprawnień. Takie uprawnienia pozwalają między innymi na wykonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych oraz tworzenie map do celów projektowych, inwentaryzację budynków po ich ukończeniu, rozgraniczanie i podział nieruchomości, sporządzenie różnego rodzaju dokumentacji związanej z gruntem, a także wykonywanie wyrysów z ewidencji gruntów. Uprawnienia posiadane przez geodetę mają ogromne znaczenie – tylko dokumenty i pomiary wykonane przez geodetę z uprawnieniami będą miały moc prawną. Jeśli trafimy na oszusta, możemy mieć kłopoty. Dlatego lepiej wybrać doświadczonego, sprawdzonego geodetę, takiego jak właściciel firmy Geod s.c.

Musi znać teren

Pytaniem, które powinniśmy zadać geodecie na samym początku, jest to, czy zna teren i czy zwykle pracuje w tej okolicy. To bardzo ważne – wiedza na temat danego terenu znacznie przyspiesza prowadzenie prac geodezyjnych, przez co ma wpływ także na całkowity czas realizacji inwestycji budowlanej. Najlepiej zdecydować się na firmę geodezyjną, która od lat działa na danym terenie – wtedy mamy pewność, że jej pracownicy dysponują fachową wiedzą na jego temat. Na samym początku warto też zapytać o wstępną wycenę – usługi geodezyjne potrafią sporo kosztować – wszystko zależy od tego, jak duża jest cała inwestycja. Warto jednak wiedzieć, że te stawki często podlegają negocjacjom. Jeśli więc pierwotna cena wydaje nam się za wysoka, nie bójmy się zapytać o możliwość jej obniżenia. Negocjacjom nie podlegają tylko opłaty, które trzeba uiścić w urzędach przy okazji odbierania dokumentacji geodezyjnej. Wybierając geodetę, dobrze jest popytać znajomych o polecanych fachowców, warto też zajrzeć na lokalne fora internetowe.

Opracowanie:
Grudziądz, Murowa 59 lok. 5
tel. 606 903 781
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz