Artykuł sponsorowany

Nowotwór – to można leczyć. Jak radzić sobie z rakiem?

Nowotwór – to można leczyć. Jak radzić sobie z rakiem?

Rak, czyli choroba nowotworowa, może dotknąć każdego z nas. Dziś właściwie próżno szukać rodziny, w której nikt nie zmarł na nowotwór. Nie znaczy to jednak, że nowotwór trzeba traktować jak wyrok. Przeciwnie – to początek walki, którą mamy szansę zwyciężyć. Jak pokonać nowotwór? Onkolodzy mają na to coraz więcej sposobów.

Częstotliwość zachorowań

Nowotwory to prawdziwa plaga naszych czasów. Fundacja Wybieram Zdrowie informuje, że każdego roku na raka umiera około 7 milionów ludzi. Żeby dać wyobrażenie, jaki to ogrom istnień powiedzmy, że tyle liczy cała populacja Londynu – największego europejskiego miasta. Na raka najczęściej zapadają mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych – pochodzi z nich aż 75% chorych. Odpowiednia profilaktyka pozwala zapobiec nawet 1/3 zachorowań. Kolejną 1/3, dzięki nowoczesnym terapiom można wyleczyć albo przynajmniej przedłużyć życie. Bardzo ważna jest tu jednak wczesna diagnoza i właściwe leczenie, z zastosowaniem najnowszych odkryć z dziedziny onkologii. Jak zauważają pracownicy wspomnianej fundacji, w wielu krajach wciąż brakuje systemu, który pozwoliłby publicznej służbie zdrowia skutecznie zapobiegać chorobom i leczyć nowotwory. Pod względem umieralności chorych na raka Polska wypada bardzo źle – współczynnik przeżywalności wynosi u nas mniej niż 30%! Pod względem skuteczności leczenia nowotworów wyprzedzają nas nie tylko kraje Zachodu, ale także nasi najbliżsi sąsiedzi – Estonia, Słowacja, Słowenia i Czechy. Najlepsza w leczeniu nowotworów w Europie jest Austria – tam chorobę przeżywa dwa razy więcej osób niż w Polsce.

Gdzie powstają nowotwory?

Nowotwory pojawiają się w niemal wszystkich organach człowieka. Częstotliwość ich występowania w konkretnych częściach ciała w dużej mierze zależy od płci – panie najczęściej cierpią na nowotwór piersi. Panowie najczęściej mają diagnozowanego raka płuc. U kobiet najrzadziej diagnozuje się raka trzustki, a u mężczyzn nerek. Jakie są objawy najczęstszych nowotworów? – W przypadku raka piersi najczęstszym pierwszym objawem jest wyczuwalny guzek. Niekoniecznie musi on być rakiem, ale bardzo ważna jest regularna samokontrola piersi i wykonywanie mammografii, jeśli wyczujemy zmiany, albo jesteśmy w dojrzałym wieku – po 50-tce. Powiększanie się guzka to sygnał alarmowy. Inne objawy raka piersi to wydzielina z brodawek sutkowych, a także zaczerwienienie lub wciągnięcie skóry piersi – mówi ekspert w dziedzinie onkologii, Suwiński Rafał. Praktyka Lekarska. Kobiety powinny też zwracać uwagę na takie objawy jak owrzodzenie brodawek, powiększone węzły chłonne, czy „skórka pomarańczowa” na piersiach. Panowie obawiający się raka płuc również powinni dokładnie obserwować swój organizm. Niestety, tu zauważenie zmian może być zbyt późne.

– Nowotwór płuca początkowo rozwija się bezobjawowo. Dopiero kiedy guz się rozrasta, pojawia się uporczywy kaszel, duszności, a czasem także ślady krwi w plwocinie, bóle w klatce piersiowej i chrypka – mówi Rafał Suwiński. Leczenie drobnokomórkowego nowotworu płuc jest najskuteczniejsze, jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta i można przeprowadzić operację. Zdarza się, że samo wycięcie nowotworu nie wystarczy – wtedy konieczna jest też uzupełniająca radioterapia i chemioterapia.

Pokonać raka

Skuteczne leczenie choroby nowotworowej mogą nam zapewnić tylko specjaliści w dziedzinie onkologii. Fachowej pomocy najlepiej szukać w centrach leczenia onkologicznego, takich jak to, w którym pracuje doktor Suwiński. Tylko tam możemy liczyć na fachową diagnozę i nowoczesne metody leczenia wszelkich rodzajów nowotworów. Wciąż jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia raka jest chirurgia – wycięcie guza pozwala zwykle na całkowite wyleczenie chorego. Takie leczenie może mieć też charakter diagnostyczny – pobiera się tkanki guza do badania histopatologicznego. Dzięki temu lekarze wiedzą, z jakim nowotworem mają do czynienia. Zdarza się też, że nie można działać radykalnie i wyciąć nowotworu w całości – wtedy w grę wchodzi też chirurgiczne leczenie paliatywne, polegające na usunięciu tylko głównej masy nowotworu. Takie działanie poprawia skuteczność późniejszej terapii. A jakie są rodzaje terapii?

  • Radioterapia to miejscowa metoda leczenia, do której używa się wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego fotonowego, elektronowego lub protonowego. Stosuje się ją w wersji radykalnej – z intencją całkowitego wyleczenia guza, paliatywnej – do eliminowania przerzutów lub radykalnej skojarzonej – stosowanej wraz z chirurgią i chemioterapią.
  • Leczenie systemowe – oddziałuje ogólnoustrojowo. Zalicza się do niego między innymi chemioterapię, hormonoterapię, immunoterapię.
  • Terapia celowana – stosuje się do niej przeciwciała molekularne, które skierowane są przeciwko białkom odpowiadającym za przeżycie komórek nowotworowych. To nowoczesna metoda na razie stosowana jako uzupełnienie innych terapii.

Najważniejsze to regularnie się badać i pamiętać o profilaktyce, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszać się do dobrego onkologa. Wczesne wykrycie daje nam największe szanse na pokonanie raka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz