Artykuł sponsorowany

Nowoczesne metody obróbki tworzyw sztucznych

Nowoczesne metody obróbki tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mają dziś bardzo duży udział w produkcji przedmiotów użytkowych, ale również elementów konstrukcyjnych różnych urządzeń przemysłowych i linii produkcyjnych. Do tworzenia takich elementów wykorzystuje się wiele metod obróbki, w tym termoplastykę i formowanie mechaniczne.

Mechaniczna obróbka skrawaniem

Tokarki i frezarki to maszyny zarezerwowane głównie do obróbki metali i drewna, jednak w praktyce stosuje się je też do formowania elementów z tworzyw sztucznych. Metoda obróbki skrawaniem stosowana jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a sterowane komputerowo maszyny CNC są wysoce precyzyjne i pozwalają na osiąganie doskonałych efektów, zarówno pod względem dokładności, jak i powtarzalności wzorów. Ma to ogromne znaczenie w przypadku produkcji takich detali jak koła zębate, które muszą być dobrze dopasowane do innych części urządzenia, aby działało ono sprawnie. Do produkcji takich elementów wykorzystuje się tworzywa konstrukcyjne o specjalnych parametrach technicznych.

Formowanie elementów z tworzyw sztucznych za pomocą nowoczesnych frezarek ma wiele zalet, bowiem pozwala na uzyskiwanie precyzyjnych i bardzo skomplikowanych kształtów z licznymi otworami, wgłębieniami i innymi detalami niezbędnymi do złożenia całej konstrukcji. Obróbka mechaniczna umożliwia formowanie takich tworzyw, które nie kwalifikują się do wtryskiwania i kształtowania w formach. Przykładem może być tekstolit, który stanowi kompozycję kilku sprasowanych ze sobą warstw, niemożliwą do osiągnięcia metodą wtrysku. Za pomocą obróbki mechanicznej doskonale formuje się tworzywa o twardej, zwartej strukturze, a cenioną zaletą tej metody jest automatyzacja procesu, skracająca czas i eliminująca ewentualne błędy.

Kształtowanie termoplastyczne

Nie wszystkie tworzywa kwalifikują się do obróbki mechanicznej, podobnie jak nie wszystkie produkty takiej obróbki wymagają. Przykładem są chociażby pojemniki o prostej formie, wykonywane z miękkich, elastycznych tworzyw, dzięki którym zachowują długą trwałość i odporność na obciążenia czy uszkodzenia mechaniczne. Takie produkty, w których specjalizuje się firma Cmplast Sp. z o.o. wykonywane są z zastosowaniem termoplastyki, czyli metody formowania tworzywa na gorąco. Proces kształtowania opiera się na wykorzystaniu specyficznej właściwości niektórych tworzyw, które w wyższej temperaturze stają się miękkie i plastyczne, umożliwiając wyginanie i profilowane ich w dowolne kształty.

Produkcja elementów metodą termoplastyczną zazwyczaj odbywa się z udziałem specjalnych pras i wytłaczarek. Maszyny tego rodzaju wyposażone są w odpowiedni stempel o kształcie, jaki ma przyjąć wytwarzany element, a po podgrzaniu tworzywa i dociśnięciu głowicy wytłaczarki ze stemplem materiał przyjmuje pożądaną formę. Zaletą metody termoplastycznej jest brak strat materiałowych oraz bardzo krótki czas produkcji pojedynczego elementu. Często też takie produkty nie wymagają dalszej obróbki, bowiem stygnący, zyskujący pierwotną twardość materiał sam tworzy gładkie, jednolite powierzchnie. Termoplastyka to idealna metoda do produkcji pojemników, zbiorników, kanałów wentylacyjnych i innych tego typu elementów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz