Artykuł sponsorowany

Nowoczesne i skuteczne działania ochrony roślin uprawnych

Nowoczesne i skuteczne działania ochrony roślin uprawnych

Nowoczesne rolnictwo, którego celem jest zwiększanie plonów i podwyższanie standardów jakościowych i ekologicznych zbiorów, korzysta z innowacyjnych technik ochrony roślin uprawnych. Jednym z takich działań jest stosowanie tak zwanych adiuwantów, które pozytywnie wpływają nie tylko na zabezpieczenie upraw, ale na ich wzrost. Warto jednak podjąć współpracę z dobrą firmą doradczą, która ustali strategię działania z rolnikiem.

Doradztwo w zakresie uprawy roślin rolnych

Każdy rolnik, który chce, aby jego gospodarstwo wyróżniało się najwyższymi wskaźnikami produktywności, powinien podejmować szeroką współpracę z podmiotami doradczymi, które przede wszystkim zajmują się opracowywaniem i produkowaniem materiałów siewnych oraz środków ochrony roślin. Taką firmą jest między innymi marka Obol, z której produktów – np. nasiona siewne rzepak, kukurydza, zboża; środki ochrony roślin Olimax Microplan, adiuwanty Olstick, czy Olbras – a także szerokich usług korzysta dzisiaj wielu rolników. Jeśli chodzi o działania doradcze, obejmują one pomoc w dziedzinie nasiennictwa, agrotechniki, a także strategii ochrony roślin. Mowa tutaj np. o pomocy w ustalaniu strategii zabezpieczania upraw z wykorzystaniem wysokich jakościowo adiuwantów.

Czym są adiuwanty?

Za adiuwanty uznaje się substancje pomocnicze, które wspierają działania związków czynnych zawartych w stosowanych przez rolników środkach ochrony roślin. To właśnie one wspomagają procesy zabezpieczenia upraw, między innymi poprzez zapobieganie rozpraszania cieszy ochronnej, czy usuwania jej z powierzchni roślin na skutek deszczu. Specjalnymi odmianami adiuwantów są penetranty oraz aktywatory. Pierwsze z nich pozwalają na lepsze wchłanianie się środka w tkanki rośliny, drugie zaś wspierają procesy odżywcze, które odbywają się między innymi poprzez pobór minerałów z gleby.

Adiuwanty, jako część polityki rolnej

Polityka rolna UE zakłada między innymi ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, które często nie można zaliczyć do działań proekologicznych. Adiuwanty, jako środki pomocnicze, są jednak traktowane w innych sposób. Polityka rolna krajów członkowskich Unii Europejskiej zakłada ich wykorzystanie między innymi dlatego, iż pozwala to na ograniczenie stosowania różnego rodzaju sztucznych substancji ochronnych (np. adiuwant OLSTIC 90 ECS zapobiega znoszeniu cieczy i obniża użycie środków ochrony roślin o 25%). Adiuwanty stały się dzięki temu obecne przy pracach związanych z uprawą zboża i rzepaku, a coraz częściej również przy procesach zabezpieczania ziemniaków, czy buraków cukrowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz