Artykuł sponsorowany

Nowoczesna technologia biogazu składowiskowego

Nowoczesna technologia biogazu składowiskowego

Dzisiejsze przedsiębiorstwa komunalne nie oferują tylko i wyłącznie zbiórki odpadów od klientów prywatnych (domy jednorodzinne) czy klientów instytucjonalnych (szkoły, szpitale, ośrodki przemysłowe), ale są wyspecjalizowane również w ich segregacji, utylizacji, a także w przeprowadzaniu procesów recyklingowych. Dzięki temu powstaje w Polsce coraz więcej profesjonalnych biogazowni.

Zakłady zagospodarowania odpadów

Najlepsze zakłady zagospodarowania odpadów wyposażone są w nowoczesny park technologiczny, na który składają się również odpowiednio przystosowane ciężarówki przewozowe. Pozwala to na skuteczny odbiór odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, medycznych, czy tych, które można zaliczyć do tak zwanych surowców wtórnych. Takie przedsiębiorstwa jak zakład komunalny Nova posiadają modułowe linie sortownicze do segregacji odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą, w skład której wchodzą pojazdy, pojemniki do zbiórki odpadów itd. Innowacyjne technologicznie firmy oferują również pozyskiwanie biogazu składowiskowego, który uznawany jest za źródło energii odnawialnej. Bardzo ważne są w tym zakresie koncesje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na wytwarzanie energii elektrycznej w źródle odnawialnym, a także odpowiednio przygotowana przestrzeń przemysłowa pozwalająca na podjęcie takich działań. System utylizacji i pozyskiwania energii z biogazu musi być wyposażony w studnie gazowe, rurociągi przesyłowe, stacje pozyskiwania, stacje obróbki biogazu z pochodnią dachową, a także instalacje elektrociepłowni biogazowych – m.in. linie zasilające łączące zespół prądotwórczy ze stacją transformatorową.

Biogaz składowiskowy jako źródło alternatywnej energii

Biogazem nazywa się gaz wysypiskowy, który jako produkt fermentacji metanowej związków pochodzenia organicznego posiada wysokie właściwości energetyczne. Pozyskuje się go z różnego rodzaju odpadów: ścieki, odpady komunalne, odchody zwierzęce, odpady spożywcze, rolnicze, czy z biomasy zwierzęcej.  Do przetworzenia biogazu składowiskowego na źródło energii odnawialnej potrzeba odpowiedniej technologii, która zapewni przeprowadzenie procesu perkolacji. Zakłada on odpowiednie sortowanie opadów, a następne ich uwodnienie i fermentowanie w temperaturze >40 stopni Celsjusza. To wtedy zachodzą biochemiczne reakcje substancji organicznych, które odpowiedzialne są za produkcję biogazu. Jakość biogazu składowiskowego jako źródła alternatywnej energii określa przede wszystkim jego wartość opałowa, ciepło spalania, a także zawartość metanu i gazu ziemnego. Warunki krajowe produkcji biogazu przyjmują, że dla 1 megagramu odpadów powstanie około 120 metrów sześciennych nowego surowca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz