Artykuł sponsorowany

Noty i faktury korygujące od A do Z

Noty i faktury korygujące od A do Z

Jeśli wystawimy błędną fakturę, musimy liczyć się nie tylko z rozlicznymi nieprawidłowościami w rozliczeniach finansowych i bilansach, ale także grożącą nam odpowiedzialnością karną. Na szczęście możemy odetchnąć z ulgą – ta ostatnia pojawia się na szczęście tylko wtedy, gdy błąd był celowy. I chociaż stopień skomplikowania polskiego prawa podatkowego mocno sprzyja powstawaniu różnego rodzaju błędów, wszystkie z nich trzeba jak najszybciej korygować.

Kiedy dokonać korekty faktury?

Wadliwe wystawienie faktury VAT występuje wówczas, gdy została już ona fizycznie wystawiona, niezależnie od formy – elektronicznie czy też nie. Musi też zostać przekazana drugiej stronie. Dopiero wówczas (i oczywiście po zauważeniu błędu) należy dokonać korekty. Termin jej dokonania wyznaczają przepisy związane z przedawnieniem zobowiązań podatkowych. Nalicza się on od dnia zakończenia roku podatkowego. Jeśli minęło od niego pięć lat, to wszelkie poprawki nie mają już większego sensu, bo nie wpływają na żadne zobowiązania obu stron transakcji. Korekty do faktury VAT i not korygujących nie wystawimy jednak w trakcie kontroli skarbowej prowadzonej dla okresu, w którym wystawiliśmy fakturę z błędem. Oczywiście różnego rodzaju niedociągnięcia mogą zdarzyć się każdemu, ale zminimalizujemy je korzystając z usług profesjonalnego, zewnętrznego biura rachunkowego Kullak Iwona. Biuro rachunkowe.

Czym różni się korekta faktury VAT od noty korygującej?

Jeżeli decydujemy się na poprawę wystawionej przez nas faktury z błędem, możemy tego dokonać za pomocą faktury korygującej (nazywanej także fakturą VAT‐korekta). Odbiorca takiej faktury może wystawić notę korygującą. Zarówno nota korygująca jak FV‐korekta mają zasadniczo ten sam cel. Są też dość podobne. Pozwalają na zidentyfikowanie błędnej faktury, określają strony transakcji, wszelkie niezbędne daty i tak dalej. Określają także przyczynę, dla której w pierwotnej fakturze należy wprowadzić jakieś zmiany. Nota i FV‐korekta różnią się jednak zakresem działania. FV‐korekta może zmienić dowolne informacje zawarte na fakturze z błędem, a nota korygująca dotyczy wyłącznie stron transakcji, nazwy towaru lub usługi, daty i innych drobniejszych spraw. Jako że to zwykle osoba otrzymująca fakturę wykrywa błąd, najczęściej wystawiana jest nota korygująca. Zwykle bowiem uchybienia dotyczą drobnostek, takich jak błędny numer NIP, nazwisko kupującego czy też adres firmy. Oczywiście wszystkie dokumenty korygujące muszą być odpowiednio nazwane i oznaczone, nazwą dokumentu i unikalnym numerem identyfikacyjnym. Jeśli zaś chodzi o FV‐korekty, to najlepiej powierzyć sprawę zaufanemu księgowemu z biura rachunkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz