Materiał Partnera

Niwelacja terenu - o co w tym chodzi?

Niwelacja terenu - o co w tym chodzi?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane ze stawianiem fundamentów pod budynki bądź innego rodzaju obiekty, bardzo ważnym aspektem jest tak zwana niwelacja terenu, czyli prościej mówiąc jego ukształtowanie oraz wyrównanie. Ze względu na to, iż pod pojęciem niwelacji kryje się wiele istotnych dla samej budowy spraw, to warto dowiedzieć się o tym nieco więcej.

Na czym polega niwelacja terenu?

 Niwelacja terenu jest to proces wykonywany przez geodetów przy użyciu różnych narzędzi takich jak niwelator, tachimetr czy łata niwelacyjna, który ma na celu wyznaczenie różnic pomiędzy kilkoma punktami pomiarowymi, czyli po prostu dokładne określenie ukształtowania terenu, dzięki czemu mamy świadomość tego, gdzie na naszym terenie znajdują się wzniesienia czy doły, które trzeba wyrównać oraz pod jakim kątem jest on nachylony. Warto tutaj również wspomnieć, iż niwelacją często jest także określane profilowanie terenu, czyli prace już stricte związane z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, do których należy przystąpić dopiero po wykonaniu niezbędnych pomiarów.

Podział prac przy niwelacji terenu

Różnego rodzaju prace związane z profilowaniem czy też niwelacją terenu możemy podzielić na dwa obszary, do których należą:

  • Profilowanie gruntu - Są to prace wykonywane zazwyczaj przy pomocy koparki w trakcie których, należy usunąć wszelkie pagórki oraz nadmiar gruntu, aby otrzymać w efekcie płaski teren.

  • Zagęszczanie i wyrównywanie gruntu - Tego rodzaju prace polegają na idealnym wyrównywaniu oraz ubijaniu terenu przy pomocy różnych urządzeń takich, jak równiarki czy walce.

Aspekty prawne

 Jeśli chodzi o regulacje prawne dotyczące niwelacji terenu, to mówią one jasno, iż samo wyrównywanie gruntu nie należy do szeroko pojętego zakresu prac budowlanych, w związku z czym do jego wykonania nie będzie nam potrzebne zezwolenie. Jednak w momencie, gdy niwelacja jest jednym z etapów jakiejkolwiek budowy, to wtedy należy się o takie pozwolenie postarać.

Jak wykonać niwelację terenu?

Teoretycznie prace związane z niwelacją terenu możemy wykonać sami przy użyciu różnego rodzaju ręcznych narzędzi takich jak łopata, młotek, taczka czy grabie, jednak warto zauważyć, iż będzie to proces bardzo czasochłonny, dlatego też warto zwrócić się z tym tematem do firmy zajmującej się na co dzień szeroko rozumianymi robotami ziemnymi takiej jak Firma Usługowa Jan Wolski, która nie tylko zatrudnia doświadczonych pracowników, ale także posiada niezbędny do wykonywania tego typu prac sprzęt budowlany taki jak koparko-ładowarka czy wywrotki, dzięki czemu zlecenie zostanie wykonane bardzo szybko i z największą starannością.

Opracowanie:
Lubin, Skłodowskiej-Curie 91
tel. 692 789 775
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz