Materiał Partnera

Niezwykły klimat Legnickiego Pola

Niezwykły klimat Legnickiego Pola

Większość Polaków w przypadku urlopowych wyjazdów najczęściej wybiera między nadmorskimi miejscowościami, a górskimi kurortami. Nierzadko wyjeżdżamy też za granicę, zapominając o tym, jak pięknym krajem jest Polska. Jednym z niesamowitych miejsc, mających bardzo ciekawą historię, okazuje się Legnickie Pole. Gdzie dokładnie znajduje się ta miejscowość i co stanowi o jej wyjątkowości?

Szczególna bitwa

Legnickie Pole to malowniczo położona wieś, znajdująca się na południe od Legnicy. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest Muzeum Bitwy Legnickiej, które znajduje się w gmachu gotyckiego kościoła z przełomu XIII i XIV wieku. Rozegrana 9 kwietnia 1241 roku bitwa była jedną z najważniejszych potyczek średniowiecznej Polski. Wtedy to właśnie wnuk słynnego władcy mongolskiego Czyngis-chana – Batu-chan – skierował swoje wojska na polskie terytoria, wyznaczając brata na ich dowódcę. Odeprzeć próbował je Henryk II Pobożny podczas bitwy legnickiej, jednak nie udało mu się to – zginął,  gdy wzięty do niewoli uniósł się honorem i odmówił uklęknięcia przed zwłokami wodza mongolskiego poległego pod Sandomierzem. Ekspozycja w muzeum przedstawia między innymi broń, jaką posługiwały się obie strony konfliktu, a także galerię rzeźb, nawiązujących do potyczki z Mongołami. Warto zatem wybrać się do Legnickiego Pola chociażby po to, by odwiedzić ważne z punktu historycznego miejsce, jakim jest Muzeum Bitwy Legnickiej. W Rynku A. Hawrylak to komfortowe kwatery znajdujące się w pobliżu. Co jeszcze możemy odnaleźć w tej urokliwej miejscowości?

Niezwykła bazylika

Budynki barokowe to konstrukcje bardzo widowiskowe i robiące duże wrażenie na zwiedzających. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest zachowana w idealnym stanie Bazylika Mniejsza pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu. Zaprojektowana została przez najwybitniejszego czeskiego architekta z tamtej epoki – Kiliána Ignáca Dientzenhofera. Swego czasu bazylika była wykorzystywana jako centralny element zespołu klasztornego benedyktynów, obecnie jest siedzibą parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i świętej Jadwigi Śląskiej. Stanowi niesamowitą atrakcję Legnickiego Pola, a jej zwiedzanie to punkt obowiązkowy podczas wizyty w tych stronach Dolnego Śląska. Bazylika to wyjątkowy budynek, który w 2004 roku został uznany jako pomnik historii Polski. Wyróżnienie to przyznaje się jedynie zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej. Jest to więc miejsce niezwykłe i niepowtarzalne. Warto jednak zadbać o to, by odwiedziny te były dla nas przyjemne i komfortowe – odpowiednie miejsce noclegowe wraz z atrakcjami znajdującymi się w miejscowości są w stanie sprawić, że zapamiętamy Legnickie Pole na długo i chętnie będziemy do niego wracać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz