Materiał Partnera

Niezrównane zalety domów energooszczędnych

Niezrównane zalety domów energooszczędnych

Domy energooszczędne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jest ku temu kilka powodów. Tego typu budownictwo pozwala na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Poza tym zainteresowanie ekologią jest z jednej strony modą, lecz z drugiej koniecznością. Ekologiczne rozwiązania pojawiają się w różnych dziedzinach życia, również w budownictwie.

Zalety domów energooszczędnych

Założeniem tego typu budownictwa jest ograniczenie strat ciepła i wykorzystanie energii odnawialnych. Realizuje się to poprzez prostą, zwartą budowę domu, użycie materiałów zatrzymujących ciepło, zminimalizowanie tzw. mostków termicznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, np. baterii fotowoltaicznych, które odzyskują energię ze słońca.

Tak zbudowany dom energooszczędny jest gwarancją komfortu cieplnego. Utrzymuje on względnie stałą temperaturę, latem się nie przegrzewa, a zimą nie wychładza.

Kolejną zaletą domów energooszczędnych są znakomite właściwości akustyczne. W takich budynkach hałasy z zewnątrz nie są tak uciążliwe lub nie słychać ich w ogóle. A wszystko, dzięki temu, że taki dom charakteryzuje się lepszą szczelnością.

Dom energooszczędny jest tak zaprojektowany, aby pomieszczenia były jak najlepiej oświetlone. Duża ilość światła dziennego jest więc kolejną zaletą. Jeszcze jednym plusem są oczywiście niemałe oszczędności w domowym budżecie.

Dom pasywny a dom energooszczędny

Przy temacie energooszczędnego budownictwa pojawia się pojęcie domu pasywnego. Jest to nic innego jak dom energooszczędny, lecz tak zaprojektowany, aby jeszcze bardziej zminimalizować straty ciepła niż przeciętny dom energooszczędny. Dla porównania - do ogrzania domu energooszczędnego, potrzeba około 40 kWh (mkw./rok), a do ogrzania domu pasywnego, wystarczy zaledwie 15 kWh (mkw./rok).

Wady domów energooszczędnych

Budownictwo energooszczędne ma jedną główną wadę, którą jest wysoka cena. Jest to związane z koniecznością użycia wysokiej jakości materiałów. Nie bez znaczenia jest również wynajęcie odpowiedniej ekipy budowlanej. Aby dom energooszczędny spełniał swoje funkcje, musi być dobrze zbudowany. A wynajęcie doświadczonej ekipy wiąże się z wyższymi kosztami.

Projekty domów energooszczędnych

Dobry projekt to podstawa. Pomoże ci w tym dobra pracownia architektoniczna taka jak Artemida Design Aneta Czerniawska. Architekci z tej firmy cechują się indywidualnym podejściem do każdego nowego projektu i potrzeb klienta. Dopracowują każdy szczegół i niestrudzenie dążą do realizacji projektu, aby wykreować przestrzeń, którą klient pokocha.

Opracowanie:
Elbląg, Malborska 90 lok. 43
tel. 509 135 245
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz