Materiał Partnera

Niezbędne produkty i akcesoria do warzenia piwa w domowych warunkach

Niezbędne produkty i akcesoria do warzenia piwa w domowych warunkach

Warzenie piwa w domowych warunkach jest obecnie coraz popularniejsze i daje możliwość stworzenia trunku o wyjątkowym smaku i aromacie, który w pełni będzie odpowiadał indywidualnym preferencjom. Konieczne jest jednak dopasowanie właściwych produktów oraz ich przygotowanie dzięki specjalistycznym narzędziom. Niezbędne artykuły znaleźć można wyłącznie w renomowanych sklepach – co konkretnie zawiera oferta?

Różne rodzaje słodów

Jednym z podstawowych składników każdego piwa jest słód. Warto wiedzieć, że występuje on w wielu wariantach, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie piw warzonych w różnych stylach. Skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż służącego do wyrobu trunku są niezwykle istotne – decydują nie tylko o ostatecznym smaku stworzonego piwa, ale również jego aromacie i nierzadko nawet o gęstości. Tak duży wpływ na poszczególne parametry sprawia, że konieczne jest dopasowanie właściwego słodu – szeroką ich ofertą dysponuje sklep Kowalski Piotr FHU, który jest w stanie dostarczyć klientom m.in. słody podstawowe, ale też wiele specjalistycznych gatunków, np. pszeniczne czy karmelowe. Amatorzy nieco mocniejszych aromatów z pewnością powinni zainteresować się słodami palonymi, nadającymi piwu charakterystyczny, czekoladowo-kawowy posmak. Słody palone wykorzystywane są do wyrobu piw ciemnych, a ich wpływ na barwę jest bardzo duży. Ponadto trzeba pamiętać o dodawaniu tego typu słodów w większości przypadków dopiero w końcowym etapie warzenia. Renomowane sklepy z artykułami do warzenia piwa w domowych warunkach są w stanie zaoferować swoim klientom również słody specjalne, wędzone czy nawet niesłodowane. Dzięki różnorodności wysuszonych ziaren zbóż można dostosować odpowiedni słód do własnych oczekiwań i wymagań, co pozwoli stworzyć piwo o specyficznym smaku. Warto jednak pamiętać o tym, by przed zakupem słodu skonsultować wybór ze specjalistą z tego typu sklepu. Doradzi on nabycie właściwych zbóż dla wyrobu konkretnego gatunku piwa. Oprócz słodów warto zwrócić uwagę także na kolejny, bardzo istotny składnik, którym jest chmiel.

Charakterystyczny element piwa

Chmiel jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalnym i powszechnym składnikiem każdego piwa – z jego roli oraz istnienia zdają sobie sprawę nawet osoby wyłącznie degustujące tego typu trunki. Chmiel – podobnie jak słód – ma kolosalne znaczenie dla ostatecznego smaku wyrobionego piwa, dlatego warto zadbać o to, by był on właściwie dopasowany do konkretnego stylu uwarzonego browaru. Za jego pomocą reguluje się specyficzną goryczkę, która nadaje charakter piwu. Chmiele mają również znaczący wpływ na trwałość piwa, klarowność czy wygląd i właściwości powstałej piany. Warto zwrócić uwagę na szeroki asortyment sklepów z artykułami do warzenia piwa w domowych warunkach – oferta obejmuje również wiele typów chmieli. Są to przede wszystkim chmiele aromatyczne, ale także goryczkowe, uniwersalne i wiele innych, nietypowych przypraw tego rodzaju, które skutecznie odmienią smak piwa. Należy jednak pamiętać o tym, by chmiel pochodził ze sprawdzonego źródła. Musi być on bowiem przechowywany w odpowiednich warunkach – konieczne jest jego magazynowanie w chłodniach i zamrażarkach. By nie stracił on swojego aromatu, konfekcjonuje się go w hermetycznych opakowaniach z metalizowanej folii. Taki zabieg daje gwarancję maksymalnej świeżości chmielu, który obok słodu jest podstawowym składnikiem w procesie warzenia piwa. Nie jest jednak ostatnim elementem – co jeszcze jest niezbędne do stworzenia własnego trunku tego typu?

Drożdże, sprzęt i dodatki

Oprócz słodów i chmieli bardzo ważnym składnikiem są drożdże, które odgrywają kluczową rolę w procesie fermentacji. W zależności od wybranego stylu piwnego, drożdże do warzenia takiego trunku są suche bądź płynne. Te ostatnie wykorzystywane są m.in. do wyrobu piw w stylu baltic porter, imperial IPA, oatmeal stout czy dry stout. Drożdże suche natomiast lepiej sprawdzają się w przypadku warzenia berliner weisse, sour IPA czy american wild. Wybór odpowiednich drożdży również warto skonsultować ze specjalistą z dobrego sklepu z artykułami do warzenia piwa w domowych warunkach. Będzie on w stanie doradzić również wybór właściwych dodatków, np. kwasu mlekowego, płatków jęczmiennych, kostek dębowych, korzenia lukrecji czy suszonego imbiru. Trudno też wyobrazić sobie warzenie piwa w domowych warunkach bez odpowiedniego sprzętu. Zalicza się do niego m.in. rurkę fermentacyjną z wytrzymałego plastiku, duży pojemnik fermentacyjny, termometr piwowarski czy nawet specjalistyczne typy kapslownic, dzięki którym można ostateczną wersję piwa przelać do butelek i w nich przechowywać. Niezbędne dodatki, tak jak i podstawowe składniki do uwarzenia piwa warto zakupić w specjalistycznym sklepie, którego profesjonalny personel z pewnością doradzi wybór odpowiednich artykułów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz