Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – to się leczy!

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – to się leczy!

Trudności z utrzymaniem moczu to przykry i wstydliwy problem. Można jednak sobie z nim poradzić – wystarczy odpowiednie leczenie, prowadzone przez dobrego urologa.

Jak rozpoznać problem?

Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wypływie płynu z pęcherza. Może występować w różnych sytuacjach – podczas kaszlu, wysiłku fizycznego, albo w trakcie zmiany pozycji ciała. Mężczyzna nie może kontrolować ciągłego wyciekania moczu. Zdarza się, że odczuwa nagłe parcie pęcherza, ale nie jest w stanie zdążyć do toalety. W innych przypadkach, mimo uczucia przepełnienia pęcherza, w trakcie wizyt w toalecie oddaje tylko niewielką ilość moczu. Te dolegliwości bywają przykre i kłopotliwe. Diagnozę stawia się na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego i badania moczu. Pozwala to na ustalenie przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn. Jeśli powody schorzenie są niejasne, urolog przeprowadza kolejne badania.

Przyczyny problemu

Problem nietrzymania moczu może być chwilowy lub długotrwały. Jeśli występuje tylko przez jakiś czas, zwykle jego przyczyną jest choroba albo jej leczenie. Jeżeli jednak problem nie ustępuje, jego przyczyny muszą leżeć gdzie indziej. Często nietrzymanie moczu wynika z blokady cewki moczowej. W takiej sytuacji mocz zbiera się w pęcherzu i może wyciekać. Powodem mogą być też mimowolne skurcze pęcherza moczowego. Bywa też, że nietrzymanie moczu wynika z osłabienia mięśni wokół cewki, albo jest związane z chorobami prostaty. Problemy z oddawaniem moczu mogą być nawet jednym z objawów raka gruczołu krokowego, dlatego mężczyźni, którzy się z nimi borykają, powinni jak najszybciej odwiedzić gabinet urologa.

To powinno pomóc

Najważniejsze podczas leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn jest dobranie właściwej terapii. Potrzebna jest do tego fachowa wiedza i doświadczenie lekarza. Bogacki Rafał. Urolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem nietrzymania moczu u mężczyzn. Doskonale wie, co robić, by szybko przywrócić pacjenta do zdrowia. Żeby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, często wystarczą ćwiczenia i odpowiednio dobrane lekarstwa. Zdarza się jednak także, że pacjent wymaga operacji. Można złagodzić objawy, zmieniając dietę i rezygnując z niezdrowych nawyków. Należy unikać kawy i napojów gazowanych, zrezygnować z alkoholu i papierosów. Dietę powinno się uzupełniać o produkty bogate w błonnik i należy pamiętać o regularnych ćwiczeniach mięśni Kegla. Te zachowania mogą przynieść ulgę, ale nie wyeliminują źródła problemu, dlatego konieczna jest wizyta u urologa.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz