Materiał Partnera

Niesamowite dary natury – co kryje runo leśne?

Niesamowite dary natury – co kryje runo leśne?

W lesie znajdziemy przepyszne grzyby i owoce. Pomogą nam one dostarczyć do organizmu wiele potrzebnych składników odżywczych. Nieocenione są też ich wyjątkowe walory smakowe. Jakie skarby kryje w sobie runo leśne? Dlaczego warto pamiętać o tym, by w naszym menu nie brakowało takich produktów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Leśne grzyby

Są pyszne, aromatyczne i bardzo zdrowe. Leśne grzyby rosną bez żadnych nawozów i wspomagaczy, dlatego są w pełni ekologiczne. Kiedyś mówiło się, że nie mają one żadnych wartości odżywczych, a warto je jeść wyłącznie ze względu na walory smakowe. Na szczęście dietetycy dawno rozprawili się z tym mitem. Grzyby bywają dziś nazywane leśnym mięsem, przede wszystkim ze względu na dużą zawartość białka. Przyjmuje się, że jeden kilogram grzybów odpowiada połowie kilograma mięsa, dlatego też grzyby są tak cenione przez wegetarian, chcących zapewnić sobie odpowiedni dostęp do roślinnych protein. Ilość białka w grzybie zależy od jego wieku i gatunku. Wśród grzybów leśnych najwięcej białka znajdziemy w borowikach i purchawkach. Grzyby są zdrowe i przepyszne – a bez suszonych podgrzybków trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia. Wyjątkowy, intensywny smak i aromat grzybów leśnych nadaje potrawom szczególnego charakteru. Sprzedażą grzybów leśnych – świeżych i suszonych zajmuje się firma Specpol Grzyby Skup Grzybów. Przedsiębiorstwo prowadzi też skup runa leśnego.

Leśne owoce

Owoce to kolejna rzecz, za którą kochamy las. Nic nie smakuje równie dobrze jak jagody, poziomki czy jeżyny prosto z krzaka. Podobnie jak grzyby, te owoce są ekologiczne i zdrowe dla naszego organizmu. Możemy się więc nimi zajadać bez obaw, że odbije się to na naszym zdrowiu. Leśne owoce są przepyszne, ale mają też korzystny wpływ na nasz organizm. Czarne jagody są skarbnicą witaminy C, witamin z grupy B, a także witaminy A i E. Mają też wapń i potas. Ponadto jagody zapobiegają biegunkom, poprawiają trawienie i obniżają poziom cukru we krwi. Zbawienny jest też wpływ liści jagód – działają one przeciwzapalnie, przeciwcukrzycowo i przeciwbiegunkowo. Lista zastosowań jagód jest bardzo długa – można nimi nadziać pierogi, przygotować deser albo zastosować jako barwnik do wina. Równie wartościowe są poziomki i jeżyny – te owoce również dostarczają nam wielu witamin i pomagają w zwalczaniu licznych schorzeń. Poziomki są bardzo skuteczne przy chorobach dziąseł, a jeżyny doskonale wspomagają pracę układu krążenia. Leśnym skarbem jest także żurawina, z której przygotowuje się doskonałe sosy do mięs i stosuje jako dodatek do pasztetów. Ten owoc jest znany ze zbawiennego wpływu na układ moczowy.

Opracowanie:
Załęcze Małe 101a
tel. 600 974 630
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz