Niepokojące objawy u psów

Niepokojące objawy u psów

Jesteś właścicielem psa i chcesz dla niego jak najlepiej. Niestety nie zawsze da się uniknąć chorób, jednak im wcześniej zdiagnozowane, tym łatwiej podjąć skuteczne leczenie. Poznaj niepokojące objawy u psów, by w razie ich wystąpienia udać się do weterynarza.

Warto mieć świadomość, że niektóre symptomy nie muszą oznaczać poważnych schorzeń. Dlatego należy dokładnie zwracać uwagę na to, w jakich okolicznościach pies zachowuje się w sposób niepokojący. Nie zawsze bowiem wymioty muszą zwiastować zatrucia. Najważniejsze jest to, by bacznie obserwować pupila i nie bagatelizować żadnych symptomów. 

  • Brak apetytu

Brak apetytu jest u psów całkiem normalny, ponieważ pies potrzebuje od czasu do czasu głodówki, która pozwoli zachować zdrowie i poprawić trawienie. Jeżeli jednak pupil odmawia jedzenia przez dłuższy czas, należy go obserwować. Dobrze jest mierzyć temperaturę i w razie jej podwyższenia – podawać psu zwiększoną ilość płynów (najlepiej przegotowaną wodę z dodatkiem cukru gronowego). 

Jeżeli pies gorączkuje, odmawia jedzenia i przyjmowania płynów, należy bezwzględnie udać się do weterynarza. Zbagatelizowanie takiego stanu może doprowadzić do odwodnienia stanowiącego zagrożenie życia psa.

  • Gorączka

Temperatura ciała psa jest dużo wyższa od temperatury człowieka – waha się w granicach od 37,5°C do nawet 39°C. Niepokój powinna wzbudzić temperatura nawet nieznacznie powyżej 39°C – mierzona w odbycie. Podobnie zresztą jak temperatura poniżej 37°C. Wówczas koniecznością jest wizyta w lecznicy weterynaryjnej – szczególnie w przypadku niskiej temperatury, która może świadczyć o krwotokach z narządów zewnętrznych, szoku czy zapaści. 

  • Pocieranie oka

Jeśli pies pociera oko łapą lub o meble, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Takie zachowanie może świadczyć o zapaleniu lub owrzodzeniu rogówki. Ważne jest, by nie zlekceważyć problemu, ponieważ dalsze pocieranie oka tylko zaostrzy objawy. 

  • Wymioty

Tak samo, jak w przypadku braku apetytu, i wymioty stanowią część fizjologii psa. Są zupełnie naturalne, jeśli występują sporadycznie. Jeżeli pojawiają się coraz częściej, należy koniecznie przyjrzeć się diecie zwierzaka. W przypadku, gdy wymiotom towarzyszy podwyższona temperatura ciała, biegunka, drgawki oraz inne niepokojące objawy, wizyta u weterynarza będzie koniecznością. Zbagatelizowanie symptomów może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. 

Jakie jeszcze objawy powinny zaniepokoić?

Lista objawów, które powinny wzbudzić niepokój właściciela psa, jest bardzo długa. Należy zwrócić uwagę również na: apatię, osowiałość, biegunkę lub zaparcia, nadmierny apetyt, wzmożone pragnienie, przekrzywianie głowy w jedną stronę, wzdęty brzuch, nadmierne oddawanie moczu, inne zabarwienie moczu, drgawki i skurcze czy ogólne osłabienie. Chociaż objawy te nie muszą sygnalizować poważnych chorób, warto zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista rozpozna przyczynę stanu i w razie potrzeby – zleci odpowiednie leczenie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz