Artykuł sponsorowany

Nie tylko biżuteria, czyli różne zastosowania bursztynu

Nie tylko biżuteria, czyli różne zastosowania bursztynu

Bursztyn jest zastygłą skamieniałą żywicą pochodzącą z drzew iglastych i występuje w różnych odcieniach (od jasnożółtego do nawet czarnego). Pod względem chemicznym jantar jest niejednorodny, a przeważającą część stanowi węgiel (do 81%). Innymi związkami wchodzącymi w skład bursztynu są wodór (do 11%), tlen (około 15%) i siarka (około 0,5%). Amber wykorzystywany jest przede wszystkim w jubilerstwie, jego walory estetyczne dostrzegano już w starożytności. Okazuje się jednak, że bursztyn posiada także właściwości pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Gdzie jeszcze wykorzystuje się złoto Północy?  

Właściwości zdrowotne bursztynu  

Od Starożytności bursztyn był uważany za niezwykle cenny kruszec. Często przypisywano mu magiczne właściwości i traktowano jak talizman chroniący przed chorobami i nieszczęściem. Dziś radiesteci nazywają go “kamieniem życia” i przekonują, że zawarte w nim ujemne jony mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Bursztyn zawiera wiele cennych minerałów m.in. wapń, magnez, krzem, potas i żelazo, które pomagają w dolegliwościach żołądka, nerek i woreczka żółciowego.   

Zawarty w kruszcu kwas bursztynowy poprawia pracę nerek i jelit. Nieoszlifowane grudki przyspieszają gojenie ran i wspomagają regenerację organizmu. Osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe głowy i szyi zaleca się noszenie bursztynowej biżuterii, a chorym na serce, umieszczenie kawałka jantaru w kieszonce koszuli.   

Wykorzystanie bursztyny w medycynie naturalnej  

Litoterapeuci uważają, że jantar ma działanie uspokajające i pozytywnie wpływa na psychikę, zalecają stosowanie bursztynu w postaci nalewki. Specyfik pomaga na katar, przeziębienie, grypę i infekcję górnych dróg oddechowych. W przypadku gorączki należy natrzeć miejsca pod kolanami i na stopach. Nalewka zalecana jest osobom cierpiącym na astmę, a pięć kropli bursztynu do herbaty pomaga w walce z dolegliwością. Z racji tego, że mikstura obniża ciśnienie krwi, pomaga w walce z migrenami i reumatyzmem. Obecnie bursztyn na nalewkę jest łatwo dostępny i bez problemu można go kupić przez Internet. Samodzielne przygotowanie mikstury nie jest trudne, a niezbędne składniki dostępne są np. W sklepie z bursztynem Shymi. W aptekach i sklepach zielarskich dostępna jest również maść bursztynowa o działaniu rozgrzewającym.  

Zastosowanie bursztynu w kosmetologii  

Jantar znalazła zastosowanie także w kosmetologii i jest używany przy produkcji kremów. Kwas bursztynowy pełni rolę przeciwutleniacza, a ekstrakt i olej bursztynowy dodawane są do różnych specyfików. Najczęściej spotyka się je w produktach do pielęgnacji włosów oraz kremach regenerujących i przeciwstarzeniowych. W gabinetach kosmetycznych bursztyn jest używany podczas peelingów wygładzających i zabiegów relaksacyjnych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz